Dětskou univerzitu v sobě nosím jako svoje dítě, přiznává její zakladatelka a garantka Michaela Kostelecká
Je garantkou Dětské univerzity ČVUT v Praze. „Působila jsem několik let na ČVUT a na zasedáních pořád poslouchala, že nám ubývá studentů a průmysl potřebuje inženýry,“ vzpomíná. Proč považuje Dětskou univerzitu za své další dítě? V čem byl začátek nápadu na založení výjimečného příměstského tábora nejtěžší? V čem se zapojilo policejní prezidium a co říká dětem při táborové promoci?
Bylo jí prý jasné, že zájem je potřeba probudit už v malých dětech. „Inspirací mi byla univerzita v Prešově s pedagogickým zaměřením. Tady se ale jednalo o technickou. Přesto jsem věděla, že děti nalákáme na tu spoustu unikátních laboratoří, přístrojů a robotů. Začátky byly těžké, protože mi nikdo nevěřil,“ vzpomíná Michaela Kostelecká.
Dnes už mají dětské univerzity všechny vysoké školy. „Měly na čem stavět, mohly se inspirovat námi. Ale já jsem začínala úplně od začátku. Dětskou univerzitu v sobě nosím jako svoje dítě a musela jsem si ji vydobýt. Prosadit si ji bylo těžké i na samotné ČVUT.“
Zájem o dětské univerzity je velký. Přesto se dává prostor všem. „Máme i děti z dětského domova. Neděláme žádné rozdíly a neexistuje žádný filtr. I proto sháníme sponzorské dary,“ uzavírá Michaela Kostelecká v Blízkých setkáních.
Související
-
Postavit výuku na vztahu je podle mě budoucnost školství, myslí si oceněný učitel Karel Gamba
Učí na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži a čerstvě dostal cenu Global Teacher Prize CZ 2024. „Je to obrovská inspirace a velký start,“ přiznává pedagog.
-
Oslovit na sítích mladou generaci je těžké, připouští Jana Kudrnová alias Bláznivá dějepisářka
Je učitelkou na rodičovské dovolené. „Teď si učení nahrazuji na Instagramu, kde mám svoji virtuální učebnu dějepisu. Takže mi škola nechybí,“ přemítá.
-
Proměna škol je v posledních letech poměrně výrazná, oceňuje Tomáš Feřtek, odborník na školství
„Byť se občas o českých školách říká, že se nemění, není to pravda. Určitě se mnohde změnila atmosféra či chování učitelů,“ ujišťuje odborník na školství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.