Sebeobrana není rvačka. Je to umění konfliktu předejít, vysvětluje instruktor Pavel Houdek

14. říjen 2024

Jak se nestát obětí násilí? „Podle mě je největší klišé přesvědčení, že za útok si může oběť sama. Neměla jít sama někde po ulici, takže se nemůže divit,“ uvádí kriminolog. Byl někdy sám cílem fyzického násilí? Je pravda, že většinu útoků páchá člověk, kterého oběť zná? Jak zamezit tzv. zamrznutí? Je agresorem vždy muž? Chodí do kurzů sebeobrany i děti? O čem je první kniha Moderní sebeobrana a o čem bude ta příští?

„Obava z násilí vede k tomu, že lidé buď sedí doma, nebo ven chodí a po útoku si to kladou za vinu. Je třeba si ale uvědomit, že za každé násilí může samotný pachatel,“ zdůrazňuje Pavel Houdek.

Pavel Houdek

Dalším mýtem je, že na nás někde v křoví čeká zakuklený člověk. „Takhle násilí v drtivé většině nevypadá. Je víc než poloviční šance, že agresora znáte. Když se na vás po večírku v taxíku začne sápat kolega, začněte se sebeobranou,“ nabádá.

„Většina násilí totiž začíná dávno před útokem. Tím, že si vás pachatel testuje. Když reagujete správně, nedovolí si zaútočit. Takže sebeobrana začíná mnohem dřív, než na vás útočník vůbec sáhne. Rvačka není sebeobrana. Sebeobrana je umění tomu předejít,“ vysvětluje v Blízkých setkáních Pavel Houdek, instruktor moderní sebeobrany.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.