„Scénu, jak se snažím pochopit systém nabíjení, jsem si nechala připsat.“ Teroristka Iva Janžurová o hraní ve filmu i na divadle

28. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Iva Janžurová ve filmu Teroristka

„Proč si neudělám víc volna? Protože pořád nevím, jestli ty volné dny mají větší smysl než moje práce,“ prohlásila herečka na Knižním festivalu v Ostravě.

Iva Janžurová je nominovaná na Českého lva za film Teroristka. Ve filmu i střílí. „Požádala jsem režiséra Bajgara, aby mi připsal scénu, jak se doma sama jako samouk snažím tu brokovnici rozebrat, pochopit princip jejího nabíjení,“ popisuje.

„Nedávno jsem ten film viděla a zdálo se mi, že je dobrý.“ Přesto je k sobě kritická. „Že jsem to neudělala špatně, si teď říkám o svých filmech z 60. a 70. let, kdy jsem k sobě byla velmi kritická. Takže po 20 letech to budu říkat i o Teroristce,“ směje se.

Mám pořád plné jeviště

„Dospěla jsem k současnému šťastnému pocitu radosti z toho, že mám pořád plná hlediště. Když se snažíte dělat divadlo pravdivě, vznikají opravdu životodárné kontakty,“ prozrazuje Iva Janžurová v Blízkých setkáních.

Čtěte také

„Když jsem zjistila, že na Audienci u královny se teď prodávají lístky ke stání, vyběhla jsem si ve Stavovském divadle až nahoru, abych zažila, z jaké výšky mě vidí ti obětavci, co tam prostojí celé představení. Dojalo mě to,“ přiznala moderárorovi Jiřímu Holoubkovi. „Takže až přestanu hrát divadlo, tak pomalu vrostu do země.“

Pamatuje si na své dětské knihy? Jaká je pro ni role božské Sarah? Co se jí stalo, když si na scéně v roli královny zapálila cigaretu? Oslovuje ji královský majestát?

autoři: Jiří Holoubek , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.