Satan v sukních. Báli se jí i nejvyšší komunističtí funkcionáři. Osudové ženy: Jarmila Taussigová-Potůčková
Byla chytrá a rafinovaná. Svojí horlivostí a fanatičností výrazně přispěla k odsouzení mnoha lidí v politicky vykonstruovaných procesech v 50. letech v Československu. V komunistickém vězení ale nakonec skončila i ona sama. Zároveň byla autorkou pohádek, románů a povídek, ve kterých zachytila své zkušenosti z nacistického koncentračního tábora. Zemřela v roce 2011. V dokudramatu ji ztvárnila Jitka Ježková. Hostem pořadu byl historik Jiří Pernes.
Použité zdroje a literatura:
Pernes Jiří: Komunistky s fanatismem v srdci. Praha: Brána, 2006.
Vítková Iveta: Rodina v totalitárním systému – Rodina Taussigova-Potůčkova. 2013. Bakalářská práce. Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, Katedra dějin a didaktiky dějepisu. Vedoucí práce Míšková Alena.
Související
-
Nacisti ji umučili. Komunisti vzkřísili jako vzor socialistické ženy. Osudové ženy: Jožka Jabůrková
Rebelku s komplikovanou povahou ovlivnilo dětství v chudých poměrech. Energii proto věnovala práci s mládeží a dětmi. Její oddanost ale patřila hlavně komunistické straně.
-
Věřila v komunismus, ne v komunisty. Osudové ženy: Riva Krieglová
Kibuc, komunistický odboj, Osvětim, komunistická perzekuce. Riva Krieglová nebyla jen manželkou výjimečného muže pražského jara 1968.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.