Sabina Laurinová hrála divadlo s ortézou. „Klobouk dolů před každým handicapovaným člověkem“

30. květen 2024

„Na jevišti jsem se s mými hereckými kolegy v této sestavě ještě nikdy nepotkala. Bylo to zpočátku oťukávání, které nemám ráda, protože jsem trémistka,“ uvádí k nové inscenaci v Divadle Kalich. Co ještě prozradila o premiéře hry Návštěva na zabití? Jaký má závěr? Pamatuje si svoji první roli v Divadle Kalich? Jaké nové muzikály má na repertoáru? Proč potřebovala dublérku, když musela cválat na koni? A chodí pořád za tátou pro rady?

Návštěva na zabití. To je titul hry, ve které se Sabina Laurinová poprvé potkává třeba s Matoušem Rumlem, který hraje jejího manžela. „Dostala jsem někde otázku, že mám v inscenaci mladšího manžela. Odpověděla jsem, že je to paráda. Na divadle se ledacos ztratí a myslím, že tohle diváci neřeší. Spíš řeší napínavý děj,“ myslí si herečka.

„Je to hra, která pojednává o předsudcích vůči jiným lidem. Já si je nedělám, ale za nás herce mluví často role. Když hrajete zápornou roli, tak vás chvíli národ nemá rád, nebo naopak.“

Chvíli po premiéře si ale Sabina Laurinová zlomila ruku. „Pak jsme šest týdnů nehráli, ale hra se musí hned po premiéře hrát, aby si to sedlo. Odehrála jsem dvě představení s ortézou a klobouk dolů před každým handicapovaným člověkem. Uvědomila jsem si, že jsme k nim jako společnost málo všímaví,“ uzavírá Sabina Laurinová v Radiocafé Vinohradská 12.

Sabina Laurinová
autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.