Rozchod je třeba přijmout, zpracovat emoce a jít dál, radí psycholožka Dagmar Kožinová

24. listopad 2020

Rozchod jako nový začátek vnímá většina lidí až s odstupem. Každý prožívá jinou míru bolesti, jiné emoce, říká psycholožka Dagmar Kožinová.

„Je třeba rozchod přijmout, uvědomit si, co vám vztah dal i vzal. Zaměřte si na aktivitu, která vás v životě těší, kontaktujte přátele. Důležité je zpracovat emoce. Někdy si bývalého partnera idealizujeme, zapomínáme na zlé věci a to nás stahuje níž.“

Trpí víc ten, kdo je opouštěn?

Kdo trpí víc? Ten kdo se rozchází nebo ten, kdo je opouštěn? „Může se zdát, že ten, kdo se rozchází, bude trpět méně, ale nebývá to pravdou. Mnohdy mají ti, co se rozchází, výčitky, pocit viny. Emoční prožívání může být podobné, i když to tak na první pohled nevypadá,“ dodává psycholožka Dagmar Kožinová.

Jak zůstat dlouho sám po rozchodu? „To je velmi subjektivní. Pro někoho to může být ze vztahu do vztahu, protože potřebuje oporu, ale není to ideální cesta. Někdo potřebuje být sám měsíce, někdo roky, někdo se zasekne a nový vztah už nechce.“ Co když jsou ve vztahu děti? „Komunikujte s nimi co nejupřímněji. Ujistěte je, že to není jejich vina, že je máte rádi a problémy jsou jen mezi rodiči,“ radí psycholožka Kožinová.

Je dobré používat při rozchodu milosrdné lži, nebo říci drsnou pravdu? Proč si lidé vybírají podobné partnery? Poznáme, kdy se nám vztah podařilo uzavřít?

Spustit audio

Související