Rostliny spolu "mluví"

25. květen 2013

Rostliny se mohou vzájemně varovat před nebezpečím prostřednictvím podzemní komunikační sítě. Vytváří ji houby, které žijí v jejich kořenech.

Kořeny mnoha druhů suchozemských rostlin jsou kolonizovány houbami, které s nimi žijí v oboustranně prospěšném vztahu známém pod pojmem mykorhiza. Houba rostlině dodává minerální látky, rostlina jí na oplátku poskytuje uhlovodíky. Tým britských vědců však prokázal, že existuje ještě další benefit.

Rostliny bobu obecného (Faba vulgaris) při napadení mšicemi začnou vylučovat těkavou látku, která odpuzuje mšice a zároveň láká jejich hmyzí nepřátele. K této odpovědi může dojít i v případě, že se na rostlině ještě žádná mšice nevyskytuje. Podmínkou však je, aby byla rostlina prostřednictvím houbových vláken, vyrůstajících z jejích kořenů, propojena s jinými rostlinami, které již čelí útoku mšic.

Mšice maková na rostlině bobu obecného

Vědci z toho vyvozují, že houbové mycelium vytváří podzemní komunikační síť, pomocí které si rostliny vzájemně předávají varovné signály.

Zdroj: Ecology Letters

autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová