Rostliny spolu "mluví"
Rostliny se mohou vzájemně varovat před nebezpečím prostřednictvím podzemní komunikační sítě. Vytváří ji houby, které žijí v jejich kořenech.
Kořeny mnoha druhů suchozemských rostlin jsou kolonizovány houbami, které s nimi žijí v oboustranně prospěšném vztahu známém pod pojmem mykorhiza. Houba rostlině dodává minerální látky, rostlina jí na oplátku poskytuje uhlovodíky. Tým britských vědců však prokázal, že existuje ještě další benefit.
Rostliny bobu obecného (Faba vulgaris) při napadení mšicemi začnou vylučovat těkavou látku, která odpuzuje mšice a zároveň láká jejich hmyzí nepřátele. K této odpovědi může dojít i v případě, že se na rostlině ještě žádná mšice nevyskytuje. Podmínkou však je, aby byla rostlina prostřednictvím houbových vláken, vyrůstajících z jejích kořenů, propojena s jinými rostlinami, které již čelí útoku mšic.
Vědci z toho vyvozují, že houbové mycelium vytváří podzemní komunikační síť, pomocí které si rostliny vzájemně předávají varovné signály.
Zdroj: Ecology Letters
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.