Robert Louis Stevenson. Jeho Ostrov pokladů vstoupil do dějin dětské literatury

Ačkoliv tento edinburský rodák pocházel z rodu strážců a stavitelů majáků, brzy strhl kormidlo svého osudu a vydal se po vlastní dráze spisovatele. Mořeplavectví mu však učarovalo natolik, že značnou část svého literárního díla napsal na cestách po několika kontinentech, až zakotvil na samojském ostrově Upolu, kde také 3. prosince 1894 zemřel.

Přítel havajského krále Kalākaua, tak řečený Tusitalu – vypravěč příběhů, už za svého života proslul svými dobrodružnými i fantastickými romány. Jeho Ostrov pokladů vstoupil do dějin dětské literatury a Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda nejen do dějin horrorové, ale i odborné psychologické literatury. Dnes se např. používá pojem Jekyll-Hyde syndrom v souvislosti s rozdvojením uživatelů internetu ve světě reálném a virtuálním.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Ivana Myšková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.