Robert Louis Stevenson. Jeho Ostrov pokladů vstoupil do dějin dětské literatury
Ačkoliv tento edinburský rodák pocházel z rodu strážců a stavitelů majáků, brzy strhl kormidlo svého osudu a vydal se po vlastní dráze spisovatele. Mořeplavectví mu však učarovalo natolik, že značnou část svého literárního díla napsal na cestách po několika kontinentech, až zakotvil na samojském ostrově Upolu, kde také 3. prosince 1894 zemřel.
Přítel havajského krále Kalākaua, tak řečený Tusitalu – vypravěč příběhů, už za svého života proslul svými dobrodružnými i fantastickými romány. Jeho Ostrov pokladů vstoupil do dějin dětské literatury a Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda nejen do dějin horrorové, ale i odborné psychologické literatury. Dnes se např. používá pojem Jekyll-Hyde syndrom v souvislosti s rozdvojením uživatelů internetu ve světě reálném a virtuálním.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Dick Francis. Autor detektivních románů a žokej, který vyhrál 350 překážkových dostihů
Dick Franci se narodil 31. října 1920 ve Walesu. Stal se úspěšným žokejem, vyhrál 350 překážkových dostihů. Po ukončení kariéry se stal spisovatelem detektivních románů.
-
Mario Puzo. Spisovatel, který dal světu slavného Kmotra
Americký spisovatel Mario Puzo se narodil 15. října 1920. Pocházel z rodiny italských přistěhovalců a toto prostředí ho inspirovalo k napsání několika románů o mafii.
-
Francesco Petrarca. Mistr sonetu i průkopník turismu
Francesco Petrarca do literatury vstoupil nejen jako velký básník, ale i poutník. Jeho nejznámějším dílem je Zpěvník, kde sonety věnoval své platonické lásce Lauře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.