Římský císař Caligula aneb Padesát odstínů šílenství

Vládl necelé čtyři roky, přesto v historii zanechal nesmazatelnou stopu. Vysloužil si přízviska jako zvrhlík, sadista, krutovládce či zhýralec. Napsal Tomáš Kaucký. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Proslul také větou: „Ať mě nenávidí, jen když se mě bojí.“ Římský císař Caligula se narodil 31. srpna roku 12 našeho letopočtu, tedy před 2009 lety.

Ve skutečnosti se jmenoval Gaius Caesar Augustus Germanicus, ale historie ho zná pod přezdívkou Caligula. Jeho otec byl slavný vojevůdce, takže mu už v útlém věku nechal vyrobit dokonalou repliku legionářské zbroje. Vojáci si malého kolegu rychle oblíbili a začali mu podle jeho malých bot říkat Caligula (botička, střevíc).

Porucha propukla po převzetí moci

Než chlapec dospěl, přišel kvůli politickému boji nejen o otce, ale také o matku a dva starší bratry. Přesto se díky lstivosti a hereckému nadání dokázal vetřít do přízně dosluhujícího císaře Tiberia a stát se jeho nástupcem.

Krátce po převzetí moci u něj propukla blíže neupřesněná psychická porucha, takže následující roky změnil v pouť zkázy, strachu a šílenství. Utratil všechny peníze, svůj palác proměnil v doupě neřesti a odpůrce vraždil na potkání.

Měl panickou hrůzu, že se stane obětí atentátu a nemýlil se. Zbraně proti němu nakonec obrátili členové pretoriánské gardy, kteří ho měli chránit. V době smrti bylo Caligulovi 28 let.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit spisovateli, který stvořil opičího krále.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

  • Divadelní Caligula Gustav Bubník

    Rád hraje golf a skvěle dabuje Charlieho Sheena nebo Toma Cruise. Už v dětství byl zářivou filmovou hvězdou, ale toužil se stát farářem. O kom je řeč?

  • Spor o Caligulovu hrobku

    Dvě mouchy jednou ranou měli zabít italští policisté, když zatkli vylupovače archeologických nalezišť a zároveň objevili hrobku římského císaře Caliguly. Zatímco o...