Recept na spokojenost? Odpoutat se od minulosti a vytvořit si nové a čisté já, radí koučka Janka Chudlíková
„Je normální procházet krizemi a jen skrze ně rosteme. Nevím, kde jsme přišli na to, že máme mít jen lehký život,“ žasne mentorka a koučka. „Kdybychom ho takový měli, byli bychom skleníkové kytičky.“ Jak tedy dosáhnout stavu spokojenosti, existují na to nějaké techniky? V čem se liší práce lektora a kouče? Kdy ji napadlo jít na Instagram? Co objevila na sítích? Proč si postavila dům u moře?
Co je štěstí? Žádný univerzální recept samozřejmě není. Na druhou stranu se člověk může odpoutat od minulosti a traumat z dětství. „A začít tvořit to nové, zdravé a čisté já. Myslet nově. Občas být o samotě, reflektovat sám sebe, vzdálit se vztahům a uvědomit si, co mi funguje a co ne. Starat se o tělo a duševní zdraví,“ vypočítává Janka Chudlíková.
Upozorňuje, že koučing není terapie. „Koučink se nedívá do minulosti, ale na současnost a budoucnost. Otázkami vám pomáhá uvědomit si, co vám brání ve spokojenosti. Učíme vlastně člověka jinak se chovat,“ vysvětluje.
Když už se člověk rozhodne jít za koučem, je důležité umět poznat toho kvalitního. „Nejlepší je doporučení. A věřte také svojí intuici,“ uzavírá mentorka a lektorka Janka Chudlíková v Blízkých setkáních.
Související
-
Nemusíte být pořád ve všem nejlepší. Zvolněte, radí psychiatr
„Období jarní karantény nazývali moji pacienti Bezčasí,“ ohlíží se zpět na počátku druhé vlny psychiatr Martin Anders v Blízkých setkáních.
-
Děti trestané fyzicky často mívají později problémy s chováním, říká psycholog Václav Mertin
Jsou dnes děti rozmazlenější? Kdy je už vysvětlování zbytečné? O tom s Terezou Kostkovou v pořadu Blízká setkání mluvil autor knihy Výchova bez trestů.
-
České ženy se stydí říct si o to, co si zaslouží, myslí si koučka
Cristina Muntean se narodila v malé rumunské vesnici a pak odešla za svojí láskou do Čech. Pracuje tady jako mentorka a soudí, že české ženy jsou schopné, ale nedoceněné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.