Recept na spokojenost? Odpoutat se od minulosti a vytvořit si nové a čisté já, radí koučka Janka Chudlíková

21. srpen 2023

„Je normální procházet krizemi a jen skrze ně rosteme. Nevím, kde jsme přišli na to, že máme mít jen lehký život,“ žasne mentorka a koučka. „Kdybychom ho takový měli, byli bychom skleníkové kytičky.“ Jak tedy dosáhnout stavu spokojenosti, existují na to nějaké techniky? V čem se liší práce lektora a kouče? Kdy ji napadlo jít na Instagram? Co objevila na sítích? Proč si postavila dům u moře?

Co je štěstí? Žádný univerzální recept samozřejmě není. Na druhou stranu se člověk může odpoutat od minulosti a traumat z dětství. „A začít tvořit to nové, zdravé a čisté já. Myslet nově. Občas být o samotě, reflektovat sám sebe, vzdálit se vztahům a uvědomit si, co mi funguje a co ne. Starat se o tělo a duševní zdraví,“ vypočítává Janka Chudlíková.

Upozorňuje, že koučing není terapie. „Koučink se nedívá do minulosti, ale na současnost a budoucnost. Otázkami vám pomáhá uvědomit si, co vám brání ve spokojenosti. Učíme vlastně člověka jinak se chovat,“ vysvětluje.

Když už se člověk rozhodne jít za koučem, je důležité umět poznat toho kvalitního. „Nejlepší je doporučení. A věřte také svojí intuici,“ uzavírá mentorka a lektorka Janka Chudlíková v Blízkých setkáních.

autoři: Tereza Bebarová , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.