Rakety nad Bílou horou. Pozoruhodný příběh geniálního českého vynálezce, který se chystal na Měsíc
Už v roce 1930 o něm v zahraničí psali, že chystá cestu na Měsíc. První a dosud jediný Čech, který má místo ve světové síni slávy amerického Muzea vesmírné historie. Pozoruhodný příběh geniálního Ludvíka Očenáška přibližuje Stanislav Motl.
V roce 1930 o něm svět psal, že chystá cestu na Měsíc. V době první světové války dokázal v Praze tajně odposlouchávat telefonické hovory hlavního vojenského štábu ve Vídni. Svůj vynález – vrhač min – dal do služeb protihabsburského odboje.
Zkonstruoval a vypouštěl první rakety a ještě v 73 letech bojoval se zbraní v ruce na pražských barikádách. Aby se stal dosud jediným Čechem, který má své místo ve světové síni slávy amerického Muzea vesmírné historie.
Související
-
Luna 9. Bezpilotní sonda, která v roce 1966 lehce přistála na Měsíci
Součástí studené války mezi USA a Sovětským svazem byl tzv. vesmírný závod o prvenství v dobývání kosmu. 3. února 1966 do něj promluvila Luna 9. Napsal Pavel Jurda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.