Luna 9. Bezpilotní sonda, která v roce 1966 lehce přistála na Měsíci
Součástí studené války mezi USA a Sovětským svazem byl tzv. vesmírný závod o prvenství v dobývání kosmu. 3. února 1966 do něj promluvila Luna 9. Napsal Pavel Jurda.
Sověti měli od počátku náskok. V roce 1957 vyslali do vesmíru první umělou družici Sputnik 1. Američané tedy usilovali o vítězství na Měsíci. Ale i tady měli navrch Sověti, kteří zahájili v přísném utajení program s názvem LUNA. Ten měl na Měsíc dopravit automaticky řízené sondy.
V oceánu bouří přistála až devátá Luna
Sonda Luna 1 však Měsíc minula. V září 1959 se sovětský vůdce Nikita Chruščov chlubil sondou Luna 2, která Měsíc zasáhla, ale roztříštila se o jeho povrch. Hladce na měsíci přistála teprve sonda Luna 9. Odstartovala 31. ledna 1966 a letěla 79 hodin. 3. února přistála v oblasti Oceánu bouří poblíž kráteru zvaného Cavalerius.
Díky Luně 9 se potvrdila řada faktů, které nám už dnes připadají samozřejmé. Třeba, že Měsíc má pevný povrch, že se těleso při přistání na něm neproboří do prachu a také, že zde není životu člověka nebezpečné záření.
O kom si budeme povídat zítra? Skákal jen v čepici, kterou měli na hlavě i čeští olympionici.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Proč není obyvatelná Venuše? Expedice za dobyvateli vesmíru
Rok 2020 je bohatý na novinky v kosmonautice, ať už jde o sondy k Měsíci, Marsu i ke Slunci a premiéry několika raket. Hned na třech významných projektech se podílejí Češi.
-
Jiří Grygar: Během mého života se otevřelo do vesmíru velké množství nových oken
V Česku asi není známějšího astronoma a popularizátora vědy, než jakým je Jiří Grygar. I díky souhře okolností ale nakonec mohl otvírat okna vesmíru dokořán.
-
Planeta Země vypadá z vesmíru jako opravdový ráj, říká astronaut Andrew Feustel
Exkluzivním hostem středečního (3. srpna) magazínu Je jaká je na Dvojce Českého rozhlasu byl americký astronaut Andrew Feustel, muž, který vzal do vesmíru českého k...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.