Rád říkám, že imunita je jako Česká filharmonie – musí být vyladěná, uvádí Jakub Abramson
„Imunita je jako armáda, která má své bojové jednotky a každá z nich je zodpovědná za jednoho nepřítele,“ přirovnává imunolog. Co je hlavním pilířem jeho vědeckého zájmu? Jak fungují paměťové buňky? Proč je pro imunitu důležitý vitamín D? A považuje USA za odstrašující příklad pro špatný životní styl?
Imunita nás chrání před různými patogeny. „Chrání nás také před nebezpečím zvenku, rakovinou, poškozením tkáně. Imunitní systém máme i v mozku. Je to takový švýcarský nůž, který má mnoho funkcí.“
Všechno se vším v lidském těle souvisí. Mnoho lidí imunitu podceňuje a dělá spoustu věcí, které ji nabourávají. Co pro ni podle Jakuba Abramsona lze udělat? „Rád říkám, že imunita je jako Česká filharmonie, která musí být vyladěná a ve které nesmí zaskřípat ani jedny housle. Západním způsobem života ji hodně týráme a ona pak odpovídá různými záněty, autoimunitními onemocněními či alergiemi. Svůj imunitní systém často ruinujeme, aniž bychom o tom věděli. Je to strava, nedostatek pohybu, stres,“ vypočítává odborník.
„Určitě je skupina lidí, která si je toho vědoma. Ta druhá to tuší, ale nechce slevit z pohodlnosti,“ uzavírá imunolog Jakub Abramson.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.