Původně jsme kapela všech zapadákovů v republice, tvrdí zpěvák Petr Fiala o skupině Mňága a Žďorp
„Na koncerty jezdíme všichni společně a je to dobře. I když není špatné orazit si od svých velice dobrých kamarádů,“ směje se a dodává: „Kapela by měla držet pohromadě.“ Na co si vzpomene, když slyší jména jako Petr Muk či Meky Žbirka? Má muziku za odměnu? Co obsahuje jeho kniha Každý den odvahu? Jak vybírá písničky na LP?
Hraje v kapele na kytaru, i když s ní začal až v 19 letech. „Do té doby jsem nechápal, jak může vydávat zvuky,“ vzpomíná pobaveně. „Většina mých vrstevníků v té době končila lidušku, což jim hudbu zprotivilo, kdežto já v té době vyrážel na zteč.“
Ke kytaře přišel Petr Fiala náhodou, když v roce 1983 založil skupinu Slepé střevo. „Aby byla originální a nejlepší na světě, tak jsme se dohodli, že si každý vybere nástroj podle svého srdce. A nesmí na něj umět hrát! Já přišel poslední a zbyla na mě kytara.“
„Původně jsme z Valašského Meziříčí a brali jsme to tak, že jsme kapela všech zapadákovů v republice,“ vzpomíná. „My i pořadatelé to dodnes používáme na plakátech, že jsme skupina z Valmezu,“ uzavírá Petr Fiala v Blízkých setkáních.
Související
-
Hrát na střeše paneláku byl životní zážitek. Nebýt covidu, nezažili bychom to, popisuje Petr Fiala
„Mňága a žďorp jsou dvě slova ze slezského dialektu. Mňága znamená bláto a žďorp je starý krám. Oslovilo nás, jak ta slova znějí, ale vůbec jsme netušili, co znamenají."
-
Dřív jsme se před sebou styděli hrát, tak jsme na zkouškách zhasínali, směje se Petr Fiala
Znáte kapelu Slepé střevo? Dnešní název Mňága a Žďorp už je mnohým jistě povědomý. Co znamená? Vysvětluje ten nejzasvěcenější, tedy frontman hudebního uskupení.
-
Smějeme se, že víc než hudební skupina jsme hudební hnutí, říká Jindra Polák o kapele Jelen
Kapela Jelen slaví desáté narozeniny. „Motto, že ať se děje cokoli, na konci tunelu je vždycky světlo, platí po těch letech ještě víc,“ věří Jindra Polák v Radiocafé.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.