Hrát na střeše paneláku byl životní zážitek. Nebýt covidu, nezažili bychom to, popisuje Petr Fiala ze skupiny Mňága a Žďorp

10. leden 2022

„Mňága a žďorp jsou dvě slova ze slezského dialektu. Mňága znamená bláto a žďorp je něco jako starý krám. Oslovilo nás, jak ta slova znějí, ale vůbec jsme netušili, co znamenají," vysvětluje původ názvu kapely její frontman Petr Fiala v pořadu Blízká setkání. Všechny díly pořadu najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

Sám sebe popisuje jako hudebníka, který se k vystupování dostal jako slepý k houslím. „Zpěvákem jsem se stal proto, že ten původní se odstěhoval na Mělník a bylo třeba najít exota, který se stydí nejmíň,“ poznamenává se smíchem.

„Občas se vyskytneme na akcích typu Český lev, a to jsou pro mě traumata. Nebo když jsem dělal konkurzy do českých filmů, zjistil jsem, že neumím ani mluvit, ani chodit, natož něco říct v klidu bez nervózního hlasu. Nemám na to vybavení. I teď si připadám jako na výslechu nebo v blázinci.“

Streamování ze zkušebny

Stejně jako další kapely, i Mňága a Žďorp přišla s příchodem pandemie o možnost koncertování. Začali ale se streamováním.

„Já ani nevěděl, co to stream vůbec je. Když jsme ale přišli do zkušebny a zjistili, že nemáme práci, ukázalo se, že internetové vysílání může být dočasně náhradní variantou existence.“

Zpěvák kapely Mňága a Žďorp Petr Fiala při zvukové zkoušce.

S kapelou si v krizovém období zahráli i na střeše hotelu Apollo. „Byl to životní zážitek. Všichni byli v tu dobu zalezlí v panelácích a barácích, tak jsme si řekli: Pojďme vylézt ze zkušebny a udělejme něco šíleného.

Bylo to perfektní a loni jsme to zopakovali s Meky Žbirkou. Nebýt tedy této ošemetné situace, tak bychom se k tomu nikdy nedostali.“

Co znamená název kapely Mňága a Žďorp? Čemu se věnovali s kapelou v době covidové? Co má Petr Fiala před sebou, na co se těší?

autoři: Tereza Kostková , Hok

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.