Ptala jsem se raději třikrát, abych nezničila model, vzpomíná Nademlýnská na pařížské začátky
V Paříži strávila 10 let a první krůčky nebyly jednoduché. „Trvalo dva roky, než se mi tam podařilo uchytit a získat kontakty,“ popisuje návrhářka Klára Nademlýnská v Blízkých setkáních.
Na začátku obšívala přes modeling svoje kamarádky. Tak se jí podařilo dostat do jedné firmy. „Prošla jsem i s tou svojí krkolomnou angličtino-francouzštinou. Ptala jsem se raději třikrát, jestli to mám ustříhnout, abych nezničila nějaký model.“
Trvalo to pár let, než se ve firmě stala sama návrhářkou. „Byla to pro mě vysoká škola,“ přiznává Klára Nademlýnská. Podle ní jsou Francouzky často dávány za vzor, ale my už to taky umíme.
Už jsme to okoukaly?
„U nás je spousta žen, které, jak říkám, našly samy sebe a svůj styl. Nejdůležitější je zůstat vnitřně sám sebou a Francouzky to právě umí. Jsou přirozené, pečují o sebe a umí si užívat života. A to je základ. Když se člověk cítí v pohodě, je to na něm i vidět.“
Jak sladit oblečení s věkem
Jak sladit oblečení s věkem? Určitě ze sebe nedělat dvacetiletou, ale ani si zbytečně nepřidávat, doporučuje návrhářka. „Nemám žádná pravidla, jak by se měl kdo v určitém věku oblékat. Pokud s radami vnitřně nesouzníme, jsou nám k ničemu.“
Jaký je současný trend? Platí, že šaty dělají člověka? Kde a jak se seznámila s Terezou Maxovou? Šila v době koronaviru roušky? Měly úspěch?
Související
-
Jaký střih je pro roušky nejlepší? Radí módní návrhářka Kovaříková
„V poslední době šiju jen roušky. Je to pro mě terapie,“ přiznává módní návrhářka Taťána Kovaříková v Blízkých setkáních. O materiál prý nemá nouzi.
-
Beata Rajská: Móda má zjednodušovat život
Studovala sice na Slovensku, ale dlouho už je součástí české módní scény. Sama ale připomíná, že se nikdy nestala obětí módy a že není zastáncem přeplněných šatníků.
-
Burda: módní časopis a světové vydavatelství vzniklo kvůli nevěře
Franz Burda byl německý nakladatel a knihtiskař, který si kromě ženy Aenne Burdy vydržoval i několik milenek. Když na to jeho žena přišla, dostal nůž na krk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.