První všesokolský let. Cvičením k národnímu sjednocení

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy XI. Všesokolský slet: průvod na Václavském náměstí, v čele Marie Provazníková

Dnes si budeme povídat o fenoménu, který je spjatý s českým národem stejně nerozlučně jako Švejk nebo pivo. Napsal Ondřej David. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

V polovině 19. století se především mezi městským obyvatelstvem stávalo čím dál populárnější organizované cvičení, které dnes známe jako masový sport. Jestli jste hádali, že se budeme věnovat sokolskému hnutí, pak máte pravdu.

Sokolovny stojí i v nejzapadlejších obcích

Právě dnešního dne před 139 lety se totiž konal v Praze na Střeleckém ostrově 1. všesokolský slet. Ač tomu otec zakladatel Miroslav Tyrš nebyl příliš nakloněn, od počátku se sokolské hnutí profilovalo silně nacionalisticky. Být sokolem se tak stalo synonymem stát se hrdým vlastencem.

Hnutí se nebývalou rychlostí šířilo po celé zemi. A tak do dnešních dní i v těch nezapadlejších obcích nalezneme sokolovnu. Sokolové jsou spjati především s tužením těla, ale  především v průběhu dvacátého století byli nositeli idejí rovnosti, svobody a bratrství. A tak je tomu v tomto mimořádně populárním spolku dodnes.

Další Příběhy z kalendáře patří následníku britského trůnu.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související