První bondovka Dr. No. Vatikán film odsoudil kvůli zabíjení a sexu!

Bond. James Bond. Tato filmová hláška se umístila na 22. místě ze sta největších filmových hlášek Amerického filmového institutu. Do roku 2021 vzniklo 24 oficiálních bondovek a dvě neoficiální. První film s Jamesem Bondem s názvem Dr. No. měl premiéru 5. října 1962. Název byl poněkud zavádějící a distributorům ve světě zamotal hlavu. Japonská pobočka studia United Artists ho interpretovala chybně jako „Dr.? Ne!“ a plakáty v japonštině v překladu uváděly film Nechceme doktora.

V té době příběhy Jamese Bonda ještě nebyly příliš známé a producenti Albert R. Broccoli a Harry Saltzman se rozhodli přitáhnout pozornost tím, že by ho hrál Cary Grant. Ten ale chtěl smlouvu jen na jeden film a v 58 letech si připadal na roli už starý. Kdyby ho přece jenom nakonec hrál, pak by byl možná vhodnější název filmu: Dr.? Yes!

Tržby dosáhly šedesátinásobku

Naštěstí producenti do role vybrali dvaatřicetiletého Seana Conneryho. A udělali dobře. Rozpočet byl jeden milion dolarů a tržby filmu dosáhly šedesátinásobku. Kreml film označil jako zosobnění zla kapitalismu a Vatikán ho odsoudil kvůli zabíjení a sexu. Přesto i tak měl božskou návštěvnost.

V Příbězích z kalendáře se dozvíte, jak postava tajného agenta vznikla, odhalíte zákulisí vzniku jedné z nejslavnějších filmových melodií, jaký poprask ve světě způsobila první bond girl Ursula Andress a co přesně měl s Bondem společného Jan Werich.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Jindřich Bíč
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...