Proč jsou v SOS dětských vesničkách jen maminky? Otcové to komplikují, říká psycholog Miloslav Kotek
Vystudoval střední ekonomku, ale chtěl být vychovatelem v pasťáku. „Byl jsem z rodiny, která plodí takové děti,“ uvádí psycholog Miloslav Kotek v Blízkých setkáních.
„Dostal jsem se na přednášku zakladatele SOS dětských vesniček profesora Matějčka a řekl si, že to chci studovat. Práce s ním byla nejlepší škola, jakou jsem mohl mít. Nabídl mi, jestli nechci pomáhat v SOS dětských vesničkách. Mým úkolem bylo jezdit po dětských domovech a vyšetřovat děti, o kterých se uvažovalo, že by pro ně vesnička byla nejlepší řešení. Byl jsem při tom, když se vybíraly i první maminky,“ vzpomíná odborník.
Ale proč jen maminky a ne otcové? „V Rakousku jsme se na to ptali a říkali, že chlapi to komplikují. Mezi páry začala rivalita. Ale matky nebyly vázány celibátem. Měly partnery, některé si našly muže, který si je vzal i s dětmi a vytvořili rodinu. Ale potvrdilo se nám, že je lepší zajistit stabilitu matky a dětí,“ dodává psycholog Miloslav Kotek.
Dáša polévala schody sirupem, dnes je v literatuře
„Pro mě byla vesnička studnicí poznatků. Přijeli jsme s doktorem Matějčkem a já koukám, jak Dáša nabírá do školní tašky bláto. Doma polévala schody sirupem. Já bych to nevydržel, ale maminka řekla: Já jsem myslela, že až pánové odejdou, budeme si povídat, ale takhle musíme vzít kbelík a umývat. Dáša zrudla a už jsme ji neviděli."
Dnes je prý uváděna v literatuře jako příklad sociální provokace, když si vynucovala pozornost. „Na druhé straně byla jediná, která dala na polštář lísteček, kde bylo napsáno: Maminko, mám tě ráda.“
Jak se sestavovaly rodiny v dětských vesničkách? Jak vypadají vesničky SOS dnes? Udržuje s některými tehdejšími dětmi kontakt? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
V kraji je nedostatek pěstounů. Hledají se tu obtížněji, říká ředitelka místní SOS dětské vesničky
SOS vesnička v Karlových Varech vznikla jako první v Česku. Letos slaví 50. výročí své existence. Podobně jako jinde v republice, i ona se potýká s nedostatkem pěstounů.
-
Pěstouni jsou hrdinové. „A to jsem chtěla ve svých filmech zdůraznit,“ říká Olga Špátová
Rodiče napořád. To je dokumentární film, pod kterým je podepsaná známá režiséra Olga Špátová. O čem vypráví a co ji při natáčení překvapilo?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.