Připravte si těsto na vánoční perník už teď. Půl roku je ideální čas na jeho vyzrání, tvrdí král perníku
Říká se mu Král pardubického perníku. „Byl jsem dokonce korunován. Důvodem bylo, abych dohlížel na kvalitu českého perníku,“ vysvětluje Pavel Janoš. Bojí se, že bude sesazen mladší generací? Je perníkářství složité řemeslo? Je perník typický český dárek? Znají ho i v jiných zemích? Hodí se jen do rajské omáčky? Dá si on sám ještě ke kávě perník? Dělá i portréty?
„Korunovace proběhla v roce 2009 a korunoval mě fotograf Jan Saudek.“ Perník je podle něj české rodinné stříbro a svými výtvory obdaroval například britskou královskou rodinu. „Lady Diana dostala chaloupky pro prince, když byli ještě malí. A když byla v Pardubicích na závodech princezna Anna, tak dostala chalupu s královskou korunou na střeše,“ vypočítává Pavel Janoš.
Nebudete věřit tomu, co říká mistr perníku. „Půl roku je ideální čas na vyzrání těsta, kdy se ingredience propojí a koření ho správně provoní. Je to nejtužší ze všech těst, proto vydrží. Profík může dělat těsto na Vánoce už teď.“
Původní recept nesmí bohužel prozradit. „Něco říct můžu, ale nebude toho moc. Poměry si musí hospodyňky vychytat samy.“ Do perníku tedy podle Pavla Janoše patří mouka, invertovaný cukr nebo med, vejce a nejdůležitější je prý meruňkový džem. „Ten dává našemu perníku zlatohnědou barvu.“ Koření? „Hřebíček, badyán, koriandr, anýz, zázvor, pepř, i léčivé byliny, jako mateřídouška.“
Související
-
V kynutých koláčích jsme v Evropě naprostá špička, míní pekařka Veronika Vavrová
Na její ovocný kynutý koláč se denně stojí fronty. Proč zrovna na něj, se v Blízkých setkáních zeptala Tereza Kostková spolumajitelky vinohradského pekařství Kus koláče.
-
Stres do kuchyně nepatří. To se pak krémy srážejí a těsto nekyne, radí cukrář Josef Maršálek
„Cukrářem jsem chtěl být od tří let. A rodiče dělali vše pro to, abych jím nebyl,“ prozradil v Radiocafé známý pekař a cukrář.
-
Proč potřebujeme makronku, když máme laskonku? ptá se známá cukrářka Mirka van Gils Slavíková
Sjezdila a ochutnala celý svět. „V cukrařině máme být jako národ na co pyšní,“ prohlašuje světoznámá cukrářka v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.