Připravte si těsto na vánoční perník už teď. Půl roku je ideální čas na jeho vyzrání, tvrdí král perníku

29. srpen 2022

Říká se mu Král pardubického perníku. „Byl jsem dokonce korunován. Důvodem bylo, abych dohlížel na kvalitu českého perníku,“ vysvětluje Pavel Janoš. Bojí se, že bude sesazen mladší generací? Je perníkářství složité řemeslo? Je perník typický český dárek? Znají ho i v jiných zemích? Hodí se jen do rajské omáčky? Dá si on sám ještě ke kávě perník? Dělá i portréty?

„Korunovace proběhla v roce 2009 a korunoval mě fotograf Jan Saudek.“ Perník je podle něj české rodinné stříbro a svými výtvory obdaroval například britskou královskou rodinu. „Lady Diana dostala chaloupky pro prince, když byli ještě malí. A když byla v Pardubicích na závodech princezna Anna, tak dostala chalupu s královskou korunou na střeše,“ vypočítává Pavel Janoš.

Perník z dílny Pavla Janoše

Nebudete věřit tomu, co říká mistr perníku. „Půl roku je ideální čas na vyzrání těsta, kdy se ingredience propojí a koření ho správně provoní. Je to nejtužší ze všech těst, proto vydrží. Profík může dělat těsto na Vánoce už teď.“

Původní recept nesmí bohužel prozradit. „Něco říct můžu, ale nebude toho moc. Poměry si musí hospodyňky vychytat samy.“ Do perníku tedy podle Pavla Janoše patří mouka, invertovaný cukr nebo med, vejce a nejdůležitější je prý meruňkový džem. „Ten dává našemu perníku zlatohnědou barvu.“ Koření? „Hřebíček, badyán, koriandr, anýz, zázvor, pepř, i léčivé byliny, jako mateřídouška.“

autoři: Aleš Cibulka , eh
Spustit audio

Související