Princ Philip znal scénář svého pohřbu, popisuje historik. Protokol je i ke královně nemilosrdný

21. duben 2021

Na pohřbu svého manžela prince Philipa seděla královna Alžběta v lavici sama. „Královna přichází poslední a odchází jako první,“ vysvětluje historik v Blízkých setkáních na Dvojce. Všechny rozhovory si můžete poslechnout na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

„Pro královnu musel být celý pohřeb velmi krutý. Absolvovala ho z bezpečnostních důvodů sama, jen v autě jí směla dělat společnost jedna z dvorních dam,“ uvádí historik. „Královské pohřby se připravují desetiletí a ke konci života členy rodiny se precizují. Všichni členové rodiny vědí, jak bude jejich pohřeb vypadat. Královna matka svůj pohřební průvod pozorovala a komentovala z okna. Když vše klaplo jak mělo, prohlásila: Tak to klaplo a zase za půl roku,“ vypráví Kamil Rodan.

Philip znal scénář svého pohřbu

I princ Philip věděl, jak bude jeho pohřeb vypadat. „Všechny královské pohřby mají svá krycí jména, pro královnu i Filipa byla použita jména anglických mostů. Alžběta má London Bridge a Philip měl Forth Bridge. Ve chvíli kdy zemřou, se rozjede akce a do telefonů zní na všechny strany šifry, že most vyletí do vzduchu. To je signál a rozebíhají se přípravné akce na pohřeb,“ doplňuje Kamil Rodan.

Kdy se bude konat oslava královniných narozenin? Kdo byl iniciátorem odchodu Meghan a Harryho z britské královské rodiny?

autoři: Adéla Gondíková , mis

Související