Královna Alžběta II. Na koni se projížděla i po devadesátce

8. září 2022, aktualizováno

Ve čtvrtek 8. září 2022 zemřela Elizabeth Alexandra Mary, česky Alžběta II. Bylo jí 96 let. Panovnicí se stala po smrti svého otce Jiřího VI. Vracela se tehdy s manželem do Afriky. Letový záznam psaný pilotem jasně ukazuje, že Alžběta II. vstupovala na palubu jako princezna, ale na konci letu vystupovala prakticky jako královna. Svého manžela prince Philipa přežila o pouhý rok a půl. Polsechněte si zajímavosti z jejího života v Příbězích z kalendáře.

Jako malá měla na zahradě domeček pro panenky v dvoutřetinové velikosti normálního domu. V koupelně měl kohoutky s teplou vodou a v ložnici funkční telefon. Už v dětství také milovala koně. Když se královna už po své devadesátce projížděla před zraky svých poddaných na koni, jen nevěřícně zírali.

Programové změny v pátek 9. 9.

  • 8:00–9:00 – Společné speciální vysílání stanic Český rozhlas Radiožurnál, Plus a Dvojka k úmrtí britské královny. Poslouchejte zpětně zde >>
  • 9:00–10:00 – Dva na Dvojce: Moje životní vzory v návaznosti na význam královny Alžběty ll. Hosté: Ladislav Špaček a jeho osobní vzpomínka na královnu Alžbětu ll., novinářka Irena Cápová, odbornice na královskou rodinu. Poslouchejte zpětně zde >>
  • 10:40–11:00 – Na červeném koberci: Aleš Cibulka o Alžbětě II. Poslouchejte zpětně zde >>

S princem Philipem si padli do oka během víkendu, kdy třináctiletá Alžběta s rodinou navštívila univerzitu pro královské námořnictvo. Byla chřipková epidemie a princezny se nemohly zúčastnit bohoslužby v kapli. A tak přišel královské dívky bavit princ Filip, jakožto jediný zdravý.

Slavnostně byla korunována 2. června 1953. Za život nashromáždila až 5000 klobouků.

Spustit audio

Související