Královna Alžběta II. Na koni se projížděla i po devadesátce

Roku 1926 se v Londýně narodila Elizabeth Alexandra Mary, česky Alžběta II. Věděli jste, že britská panovnice nashromáždila až 5000 klobouků? Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas. Napsala Blanka Malá.

Jako malá měla princezna pozoruhodný domeček pro panenky. Stál ve skrytém koutě zahrady a měl dvoutřetinovou velikost normálního domu. V koupelně byly dokonce kohoutky s teplou vodou a v ložnici funkční telefon. Od dětství provází Alžbětu II. i láska ke koním. Když se královna už po své devadesátce projížděla před zraky svých poddaných na koni, jen nevěřícně zírali.

Do letadla nastoupila princezna a vystoupila královna

S princem Filipem si padli do oka během víkendu, kdy třináctiletá Alžběta s rodinou navštívila univerzitu pro královské námořnictvo. Byla chřipková epidemie a princezny se nemohly zúčastnit bohoslužby v kapli. A tak přišel královské dívky bavit princ Filip, jakožto jediný zdravý.

Když zemřel její otec Jiří VI., letěla Alžběta se svým manželem do Afriky. Letový záznam psaný pilotem jasně ukazuje, že Alžběta II. vstupovala na palubu jako princezna, ale na konci letu již vystupovala prakticky jako královna. 2. června 1953 byla slavnostně korunována.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit muži, který pocházel ze šlechtické rodiny, ale stal se z něj revolucionář, který vedl masy dělníků a rolníků.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související