Příběhy slavných: Karel Poláček – vysmíval se lásce a pak kvůli ženě dobrovolně nastoupil do transportu
Jeden z nejlepších českých humoristů, člen „bücherkommanda“. Vysmíval se všemu, i milostnému vzplanutí. Příběhy slavných vás přesvědčí, že ho humor nepřešel ani v koncentráku.
Karel Poláček měl zkušenosti už s první světovou válkou. Na srbské frontě se dostal do zajetí. Dobrovolně. Haškovsky, švejkovsky, řeklo by se humoristicky. Publikovat začal až po válce.
Zakázaný humorista
Úspěšnou kariéru humoristy a novináře (s Karlem Čapkem proslul jako autor „sloupku“) přerušil Mnichov. Z rasových důvodů ho propustili z Lidovek a nesměl psát. Aspoň svoji jedinou dceru poslal do Anglie. Sám odejít nestihl.
Člen bücherkommanda
Od roku 1941 byl Poláček zaměstnaný v „bücherkommandu“, něco jako správě zkonfiskovaných knih. Dokud neskončil v Terezíně. Tam měl ale jako v nacistickém ukázkovém ghettu přístup ke knihám a pořádal i přednášky.
Dobrovolný transport smrti
V roce 1944 se přihlásil do transportu do Osvětimi. Dobrovolně. I proto, že do něho byla zařazena jeho životní družka Dora. Nikdy potom už se nesetkali.
Předpokládalo se, že v Osvětimi také zemřel. V 90. letech minulého století se ale objevila svědkyně, která tvrdila, že Poláček přežil pochod smrti z Osvětimi do Hindenburgu. Účastnil se prý i dalšího pochodu do tábora v Gleiwitz. Tady pak byl podle očitých svědků 21. ledna 1945 popraven.
Účinkují: Miroslav Rataj a Tereza Novotná-Mikšíková
Připravila: Eva Dvořáková
Režie: Michal Bureš
Vyrobeno Tvůrčí skupinou Regiony Český rozhlas Olomouc v roce 2010
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.