Příběhy slavných: Karel Poláček – vysmíval se lásce a pak kvůli ženě dobrovolně nastoupil do transportu

16. březen 2015

Jeden z nejlepších českých humoristů, člen „bücherkommanda“. Vysmíval se všemu, i milostnému vzplanutí. Příběhy slavných vás přesvědčí, že ho humor nepřešel ani v koncentráku.

Karel Poláček měl zkušenosti už s první světovou válkou. Na srbské frontě se dostal do zajetí. Dobrovolně. Haškovsky, švejkovsky, řeklo by se humoristicky. Publikovat začal až po válce.

Zakázaný humorista

Úspěšnou kariéru humoristy a novináře (s Karlem Čapkem proslul jako autor „sloupku“) přerušil Mnichov. Z rasových důvodů ho propustili z Lidovek a nesměl psát. Aspoň svoji jedinou dceru poslal do Anglie. Sám odejít nestihl.

Člen bücherkommanda

Od roku 1941 byl Poláček zaměstnaný v „bücherkommandu“, něco jako správě zkonfiskovaných knih. Dokud neskončil v Terezíně. Tam měl ale jako v nacistickém ukázkovém ghettu přístup ke knihám a pořádal i přednášky.

Dobrovolný transport smrti

V roce 1944 se přihlásil do transportu do Osvětimi. Dobrovolně. I proto, že do něho byla zařazena jeho životní družka Dora. Nikdy potom už se nesetkali.

Předpokládalo se, že v Osvětimi také zemřel. V 90. letech minulého století se ale objevila svědkyně, která tvrdila, že Poláček přežil pochod smrti z Osvětimi do Hindenburgu. Účastnil se prý i dalšího pochodu do tábora v Gleiwitz. Tady pak byl podle očitých svědků 21. ledna 1945 popraven.

Účinkují: Miroslav Rataj a Tereza Novotná-Mikšíková
Připravila: Eva Dvořáková
Režie: Michal Bureš
Vyrobeno Tvůrčí skupinou Regiony Český rozhlas Olomouc v roce 2010

Karel Poláček
autor: Michal Bureš
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...