Předposlední červencoví "Hosté do domu"

24. červenec 2009

Naše šestice hostů byla letně a prázdninově naladěna a v tomto uvolněném duchu se nesla i naše pravidelná "Setkání" Českého rozhlasu 2 - Praha. Na výlet a za mizejícími kapličkami jsme se vydali s Michalem Valenčíkem. Mezitím nás trenér Lukáš Másilko a hráč Matěj Plch zasvětili do historie a budoucnosti futsalu. Po "fyzické námaze" jsme si sedli a s Václavem Dortem zalistovali nejslavnějšími komiksy. S Jakubem Zichou jsme si pak sborově zazpívali a s Hanou Heřmánkovou se vydali m.j. na návštěvu Divadla bez zábradlí. Více se dozvíte uvnitř článku (audio záznamy pořadů najdete: ZDE).

V pondělí jsme uvítali sbormistra Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy Jakuba Zichu. Přední české neprofesionální sborové těleso je složené především ze studentů, absolventů a zaměstnanců Univerzity Karlovy a ostatních pražských vysokých škol. Dozvěděli jsme se, že vznikl v roce 1948 a je tak vůbec nejstarším českým akademickým sborem. Vedle pravidelné koncertní činnosti v Praze a jiných místech České republiky, vystupuje často i v zahraničí, např. v Německu, Rakousku, Itálii a Francii, ale koncertoval i v Mexiku, USA a Izraeli, kde sbor vystoupil jako první české pěvecké těleso po více než čtyřiceti letech. Vladimír Kroc se našeho hosta m.j. ptal na nedávné vítězství sboru na prestižním mezinárodním festivalu sborového umění v Jihlavě. Jakub Zicha je rekordmanem, tedy prý nejdéle sloužícím uměleckým vedoucím v historii tohoto souboru.

Jakub Zicha diriguje

Úterní "Setkání" bylo ve znamení komiksů. Čím si tento poměrně nový směr získává příznivce, jaké jsou ty nejslavnější a nejčtenější komiksy? A jak se daří komiksům ve filmu? O tom mluvila Daniela Brůhová se znalcem, překladatelem a šéfem Comics centra Václavem Dortem. Vydavatelství Comics Centrum vzniklo v roce 2003 a zaměřuje na comicsové příběhy určené především dospělým čtenářům, na díla zajímavá po scénáristické i grafické stránce. V roce 2005 ve spolupráci s předním britským comicsovým tvůrcem Bryanem Talbotem digitálně upravilo první román v obrazech vytvořený pro dospělé čtenáře - Dobrodružství Luthera Arkwrighta. Tato kniha je v současnosti z Comics Centrem vytvořených podkladů přetiskována v mnoha zemích světa, včetně USA.

Út - Václav Dort

Ve středu usedla do studiového křesla moderátorka a podnikatelka Hana Heřmánková. Vydali jsme se m.j. společně do Divadla bez zábradlí. S Pavlem Kudrnou zavzpomínala na dobu, kdy profese televizních hlasatelů ovládala obrazovku veřejnoprávní televize. Dnes se, spolu s manželem a hercem Karlem Heřmánkem, starají o chod Divadla Bez zábradlí, které provozuje i Městské divadlo v Karlových Varech. Mají tři děti. Když začali synové Kája a Pepa chodit do školy, vyprosili si na rodičích dalšího sourozence, a tak přibyl František. Do doby, než se Haně Heřmánkové narodili synové, měla spoustu práce nejen jako hlasatelka. Pracovala jako moderátorka soukromé rozhlasové stanice a zahrála si i ve filmu. V roce 1992 se stala držitelkou ceny diváků TýTý v kategorii nejoblíbenější televizní hlasatel. V současné době se stále věnuje i televiznímu pořadu pro ženy Sama doma a je členkou správní rady nadačního fondu Slunce, který pomáhá mentálně postiženým dětem a dospělým.

Hana Heřmánková

Velké příběhy malých památek. Tak by se dalo nazvat čtvrteční setkání Jana Křeliny s Michalem Valenčíkem, který od 90. let tráví veškerý svůj volný čas tím, že chodí po krajině a zakresluje drobné kapličky, kříže, Boží muka a kostelíky, o které se po bouřlivém XX. století nikdo nepostaral. Asi proto, že nejsou turisticky významné a nepřitahují autobusy plné lidí. Nicméně tvoří společnou paměť národa. Michal Valenčík je obchází, mapuje a pak se např. obrací na starosty a občanská sdružení s žádostí o jejich záchranu. A proč to všechno dělá? Prý proto, že se vždycky zajímal o památky a taky hlavně zažil totalitní režim, kdy se sakrální objekty houfně likvidovaly. Chtěl si původně "jen tak pro radost" udělat přehledný soupis toho, co se zachovalo a co bylo zničeno, protože žádná oficiální publikace tehdy neexistovala. Podařilo se mu najít staré vojenské mapy a všechny objekty v nich zakreslené objížděl. Odhadem jich má v databázi asi 15 500. Z nich prý asi 2 800 bylo zbořeno za dob socialismu a 1800 jich zůstává dodnes v neutěšeném stavu.

Čt - Michal Valenčík

V pátek jsme přivítali hosty dva. Za mikrofon se posadili trenér Lukáš Másilko a Matěj Plch, jeden z hráčů, který je iniciátorem založení futsalového týmu Masarykovy univerzity v Brně. Společně s bratrem a svými kamarády zkouší hrát futsal už několik let a byl u prvního významnějšího setkání českých zájemců o futsal pro nevidomé. Vedl je brazilský trenér Gabriel Mayr 21. června 2008 v Olomouci. Nejen o historii, pravidlech i budoucnosti tohoto paralympijského sportu si povídali se Zitou Senkovou.

Pa - Lukáš Másilko, Matěj Plch


Napište nám, jestli se vám naše celotýdenní vysílání líbilo. Určitě nás zajímají vaše názory ... můžete použít internetovou diskusi hned pod tímto článkem nebo náš e-mail: praha@rozhlas.cz.
Děkujeme.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.