Tomki Němec: Fotit Havla bylo bezvadné, ale neslo to velkou zodpovědnost
Když se řekne jméno Tomki Němec, každému se hned vybaví fotografie Václava Havla. Právě prvnímu českému prezidentovi totiž dělal osobního fotografa. Díky uvolněné atmosféře devadesátých let bylo mnoho věcí jednodušších. Jak se k prezidentovi vůbec dostal?
„Přišel jsem v prosinci na Pražský hrad a řekl jsem, že bych ho rád fotil. A vyšlo to. Stal jsem se oficiálním fotografem. Do té doby jsem tam chodil, jako do hodin klavíru. Rok 1990 byl poměrně otevřený, hodně kolegů se dostalo do jeho blízkosti a zúčastňovali se všech cest a setkání. Vůbec to nebylo tak striktní, jak by to mohlo vypadat. Samozřejmě jsem měl určitou výlučnost, když jsem s ním trávil nějaký čas v osobním prostředí. Patřil jsem do pytle blech, jak rád říkal,“ popisuje spolupráci Němec.
Jak ale sám přiznává, fotit přímo pro prezidenta Havla mělo i svá úskalí. „Berete na sebe úlohu toho, že to máte takzvaně jednoduší a výsledek by měl být excelentní, ale často se to samozřejmě nepovede.“
Jaké fotografie jsou v knize o Václavu Havlovi jaký je jejich příběh? Poslechněte si ze záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.