Tomki Němec: Fotit Havla bylo bezvadné, ale neslo to velkou zodpovědnost

24. červenec 2018

Když se řekne jméno Tomki Němec, každému se hned vybaví fotografie Václava Havla. Právě prvnímu českému prezidentovi totiž dělal osobního fotografa. Díky uvolněné atmosféře devadesátých let bylo mnoho věcí jednodušších. Jak se k prezidentovi vůbec dostal?

„Přišel jsem v prosinci na Pražský hrad a řekl jsem, že bych ho rád fotil. A vyšlo to. Stal jsem se oficiálním fotografem. Do té doby jsem tam chodil, jako do hodin klavíru. Rok 1990 byl poměrně otevřený, hodně kolegů se dostalo do jeho blízkosti a zúčastňovali se všech cest a setkání. Vůbec to nebylo tak striktní, jak by to mohlo vypadat. Samozřejmě jsem měl určitou výlučnost, když jsem s ním trávil nějaký čas v osobním prostředí. Patřil jsem do pytle blech, jak rád říkal,“ popisuje spolupráci Němec.

Jak ale sám přiznává, fotit přímo pro prezidenta Havla mělo i svá úskalí. „Berete na sebe úlohu toho, že to máte takzvaně jednoduší a výsledek by měl být excelentní, ale často se to samozřejmě nepovede.“

Jaké fotografie jsou v knize o Václavu Havlovi jaký je jejich příběh? Poslechněte si ze záznamu.

Tomki Němec
Tomki Němec a Vladimír Kroc
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.