Housle, klavír, horolezectví, a k tomu náročná práce specialistky na horskou medicínu. To vše stíhá Kristina Höschlová

27. červenec 2018

Kristina Höschlová je specialistkou na urgentní a horskou medicínu. Sama šplhá po horách, a navíc hraje na housle a klavír. Pokud vám její jméno připadá povědomé, máte pravdu. Jejím tatínkem je známý psychiatr Cyril Höschl.

Její specializací je horská medicína. „Zranění jsou v těžko dostupném prostředí, a podmínky pro zásah jsou složité. To vše mění režim, jak se o nemocného postarat.“ Kristina Höschlová se věnuje i lezení. V roce 2005 byla jako lékařka na Mount Everestu, a dostala se do výšky 7000 metrů. „Mám genetické dispozice k dobrému snášení nadmořské výšky. Mezi lidmi jsou v tomto směru velké rozdíly.“

Kristýna Höschlová také maluje, hraje na klavír a na housle. „ Na housle hrála moje kamarádka, a já chtěla taky. Rodiče si nepřáli, abych nechala klavír, tak jsem řekla, že budu hrát na oba nástroje. V naší kapele jsme 4 lékaři a 4 záchranáři, občas uděláme i koncert. Hudba je úžasným ventilem a stmeluje to kolektiv. Má ráda klasickou hudbu, folklor, cikánskou hudbu.“

Měla strach, když se dostala na hranici života a smrti? Proč ji přitahují hory? O čem vypráví její knížka Lékařem mezi nebem a zemí? Více uslyšíte v archivu.

Jiří Holoubek a Kristina Höschlová
autor: zk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.