Práce se studenty je to, co mě nejvíc naplňuje, přiznává herečka Jana Janěková ml.

25. říjen 2022

Hraje a na konzervatoři Jaroslava Ježka učí herectví. „Došla jsem do bodu, kdy mě ta práce naprosto naplňuje. Práce s mladými je naprosto fantastická,“ říká. Jak je to s uplatněním jejích studentů? Chtěla být herečkou už odmala? Má organizační schopnosti? Inspiruje se v zahraničí? Má své divadlo? Kterým projektem teď žije? Poslechněte si v audiu.

S termínem učení je to podle ní trochu ošidné. „Myslím, že herectví se naučit úplně nedá. Buď talent máte, nebo ne. A když ho máte, dá se rozvíjet. Já lehce vykrádám své učitele a vedu své žáky směrem, o kterém jsem přesvědčená, že je správný. Baví mě něco předávat, když vím, že mám co předávat.“

Tvrdí, že nemá know-how na to, jak učit herectví. Je na to spoustu zajímavých i krutých metod a baví mě z nich vycházet, ale nedá se to zhustit do jedné obecné,“ uvažuje.

Ke spolupráci na Státní konzervatoři v Praze byla přizvaná už v 33 letech. „Přišlo mi to absurdní. Cítila jsem se na to mladá. Nabídka ale přišla a moc mě to chytlo.“ Narazila prý ale tehdy na systém, ze kterého se rozhodla odejít. Konzervatoř Jaroslava Ježka však neopustila už sedm let „Je to svobodnější. Když chci něco inovovat, tak to spíš jde, než nejde,“ uzavírá Jana Janěková ml.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související