Pozor na ploty z túje. Jsou jedovaté!
Víte, jak vysázet plot z tújí? Poradíme.
Při výběru také záleží na tvaru a velikosti dospělé rostliny
Z toho vyplyne i ošetřování rostlin plotu v dalších letech. Také zvažte, jak bude vypadat výsledný efekt – túje vytvářejí typickou souvislou zelenou stěnu, která ne vždy ladí s okolím, zvláště pokud je velmi dlouhá. V takovém případě je možné vylepšit dojem, pokud v plotu vytvoříte skupiny z různobarevných kultivarů. Kromě toho každý poroste i trochu jinak, což můžete ještě podpořit sestřiháváním na různou výšku – nepravidelná stěna lépe zapadne do okolní přírody. Toto vše je dobré kozultovat při koupi s prodavačem, nejlépe v odborném zahradnictví.
Túje mají dost výraznou charakterickou vůni a pozor!
Všechny jejich části jsou jedovaté. Ve středověku se tinktura z túje západní používala k odstranění bradavic, nesměla se jí však potřít kůže v okolí. V současnosti se proto tinktura z túje již nepoužívá. Také je třeba brát v úvahu, že toxické plody tújí, drobné šištice, mohou lákat k ochutnání malé děti. I po pozření jedné šištice hrozí dítěti v lepším případě nevolnost a zvracení, v horším případě krvavý průjem a křeče.
Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.