Potřebuji se někde vyblbnout, říká psychiatr, kněz a ochotník Max Kašparů
Některý z asijských jazyků používá pro krizi dva znaky. Nebezpečí a šance. Je na nás, abychom tu šanci využili, uvedl psychiatr Maxmilián Kašparů.
V době koronaviru poskytoval Max Kašparů telefonickou službu první pomoci. „V první řadě volali lidé, kteří měli strach. Ten je často horší než jakákoli nemoc. Člověk se v životě z 80 % bojí naprosto bezdůvodně. Je ale třeba rozlišovat mezi respektem a strachem.“
Ochotničí celá rodina
O strachu bude prý i jeho 32. knížka. Co je podle psychiatra, pedagoga a kněze největší bolestí dnešní doby? „Povrchnost. Jsme povrchní v názorech, moc nehledáme pravdu. Spíš někoho, kdo souhlasí s tou naší,“ říká Kašparů v Blízkých setkáních.
Držitel nejvyššího počtu vysokoškolských titulů práci kompenzuje ochotnickým divadlem. „Potřebuju se někde vyblbnout. Patřím do spolku v Žirovnici, kde jsem se narodil a působím jako kněz. Divadlo hrají i mé dcery a vnuk. I moji rodiče se poznali v zákulisí a prozradili mi, že jsem tam byl i počat.“
Esperanto se učí rychleji
Max Kašparů je esperantista. „Esperanto se člověk naučí šestkrát rychleji než národní jazyky. Už po čtyřech měsících jsem si psal s lékařem z Chile, řádovou sestrou z Afriky a psychiatrem z Kanady. Navíc je to dobrá prevence proti Alzheimeru.“
Jak složité bude vrátit se po koronaviru do normálu? Je podle něj česká společnost rozdělená? Jak se dívá na situaci v Americe?
Související
-
Mateme si pojmy. Pýcha je zdravé sebevědomí, hulvátství svoboda projevu, říká Max Kašparů
Jak uvařit guláš, jak vychovávat děti nebo jak na kuří oka. Rady jsou dnes zkrátka hitem. Kněz a forenzní psychiatr Max Kašparů lidem radí, aby si poradili sami. Jak na to?
-
Neopravujeme, vyhazujeme a pořizujeme nové. A to platí i o vztazích, říká psychiatr Max Kašparů
Ve třetím díle miniseriálu s psychiatrem a teologem, profesorem Jaroslavem Maxmiliánem Kašparů jsme mluvili o hlubokých zákoutích našich duší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.