Postavit výuku na vztahu je podle mě budoucnost školství, myslí si oceněný učitel Karel Gamba

7. říjen 2024

Učí na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži a čerstvě dostal cenu Global Teacher Prize CZ 2024. „Je to obrovská inspirace a velký start,“ přiznává pedagog. Proč se stal učitelem a jaké byly jeho začátky? Co studenti skutečně potřebují? Co je ŠVP? Jak předcházet tomu, aby studenti neztratili sami sebe? Jak vzpomíná na své moderátorské období? Hodí se mu to při výuce?

Jak pozná učitel, že je dobrý? „Tak, že se ve třídě cítí dobře, že je tam vzájemná důvěra a rozumíte si. Nemusíte studenty přesvědčovat o tom, že vzdělání má cenu,“ zamýšlí se učitel Karel Gamba.

„Já studenty nevnímám jako někoho, koho mám za každou cenu vzdělávat, ale ke komu mám mít vztah. A postavit výuku na vztahu je podle mě budoucnost školství. Už nemůžeme fungovat na bázi toho, že učitel je zmenšený Google. To už je minulost. Studenti už dokáží rychle pracovat s informacemi sami. Proto je to o vztahu.“

„Vzdělávání dialogem je podle mě výborná věc. To není nic, před čím by měl mít učitel strach. Důvěra a vztah je cestou, jak se studentům přiblížit. To, že my dospělí máme na všechno názor, nám zavírá dveře k tomu, aby ho projevili oni sami,“ uzavírá v Blízkých setkáních oceněný pedagog Karel Gamba.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.