Oslovit na sítích mladou generaci je těžké, připouští učitelka Jana Kudrnová alias Bláznivá dějepisářka

2. září 2024

Je učitelkou na rodičovské dovolené. „Teď si učení nahrazuji na Instagramu, kde mám svoji virtuální učebnu dějepisu. Takže v tuto chvíli mi škola tak úplně nechybí,“ přemítá. Jaké pro ni byly první roky ve škole? Měla ona sama zábavné vyučující? Jak si našla cestu k historii? Jak často si řekne, že něco nevěděla? Má oblíbené nějaké historické období? A o čem píše knihu?

Do odchodu na mateřskou učila na druhém stupni. Na sociálních sítích má však pestrou skupinu sledujících. „Početnou skupinu tvoří lidé ve věku 25 až 35 let a tu druhou nejširší pak mezi 35 až 45 lety. Jen dvě procenta jsou mezi 13 a 17 lety, což je překvapující. Profil jsem zakládala kvůli školním dětem. Časem se to ale zvrtlo.“

Jana Kudrnová

„Zřejmě to podávám způsobem mně blízkým. Kromě toho, oslovit na sítích mladou generaci je těžké,“ uvažuje.

Jana Kudrnová má na profilu přezdívku Bláznivá dějepisářka. „Chtěla jsem, aby příspěvky na sítích byly bláznivé. Ale některá témata se těžko předávají zábavným způsobem, takže ve výsledku ta dějepisářka není tak bláznivá.“

Dá se dějepis učit zábavnou formou? „Je na uvážení každého učitele, jak k tomu přistoupí a která témata vyzdvihne. Dnes je důležité oslovovat žáky jinými způsoby, to znamená třeba audiovizuální formou, jako to dělám já na Instagramu,“ uzavírá učitelka Jana Kudrnová v Blízkých setkáních.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.