Pořad Meteor asi může za to, že se zabývám vědou, myslí si biolog Jaroslav Petr

5. srpen 2022

„Na popularizaci vědy není potřeba talent od pánaboha. Stačí chtít a spousta lidí vám pomůže. Mně v rozhlase moc pomohl Ivo Budil z Meteoru,“ vzpomíná v Blízkých setkáních. Je pravda, že věda píše úžasné příběhy? Co ho na vědě baví a nebaví? Dělá se u nás dobrá věda? Odporuje homosexualita přírodě? Kde, proč a jak se dělají ve vědě podvody? Poslechněte si v audiu.

„Pro tento vědecko-populární magazín jsem začal psát v roce 1992. Když mi k prvnímu příspěvku Ivo Budil napsal komentář, tak byl třikrát delší, než ten můj článek. Celý byl o tom, co všechno je tam špatně a velmi laskavě mi vysvětloval, že takhle ne,“ usmívá se vědec.

„Ta spolupráce trvá dodnes a je to pro mě srdeční záležitost. To je totiž pořad, který jsem poslouchal už jako malý kluk. Nařizoval jsem si ráno budík, abych ho nezaspal. Možná, že i ten poslech novinek z vědy, které jsem v Meteoru slyšel, přispěl k tomu, že se živím vědou,“ vyznává se biolog.

Jak na to?

„Popularizace vědy je úžasná věc a je to dobrodružství,“ pokračuje Jaroslav Petr. S humorem poznamenává, že vědci se shodují na tom, že věda se má dát nejširší veřejnosti, ale neshodnou se na tom jak.

„Je třeba najít kompromis mezi tím, aby to bylo populární a současně pravdivé. Aby si posluchač, čtenář nebo divák odnesl informaci, které rozumí, ale aby přitom odpovídala vědecké realitě. A to je balanc na ostří břitvy,“ uzavírá.

autoři: Vasil Fridrich , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.