Evoluční biolog: Štvou mě přivolávači různých katastrof a apokalyps
„Samozřejmě, že nějaká katastrofa vždy hrozí. Je ale třeba se na to podívat s nadhledem,“ myslí si evoluční biolog Jan Zrzavý. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
„Jde o to si uvědomit, že každá velká věc se skládá z malých. Velká katastrofa se tak bude skládat z malých a ty budou řešitelné. Kdyby nám před dvěma lety někdo popsal, co se bude dít v letech 2020 a 2021, tak bychom propadali panice mnohem vice než teď, kdy to prožíváme,“ vysvětluje biolog.
„Katastrofy přijdou, stejně, jako nás provází celou historií, ale nesmíme se jich bát dopředu, protože zjistíme, že v nich můžeme žít. Život se nikdy nezastavil ani v dobách, u kterých nám dnes připadá, že se v nich žít nedalo, a vždycky se dalo.“
Začínáme řešit neřešitelné
„Základ světa je, že se pořád mění. Naše děti budou žít ve světě, který tomu dnešnímu bude v něčem podobný a v něčem vůbec ne. Zcela unikátní a nové v historii živé přírody je, že dnes umíme změnit genom. Začínáme být schopni řešit neřešitelné problémy. Jsme blízko toho, že budeme mít možnost ovlivnit evoluci,“ uzavírá Jan Zrzavý.
Jak si poradí evoluce s etikou? Je planeta přelidněná?
Související
-
„Hranice mezi uzdravením a vylepšením člověka není ostrá,“ varuje biolog Jaroslav Petr
„S každým vědeckým objevem vyvstává otázka, jestli smíme všechno, co umíme,“ svěřuje se biolog a bioetik Jaroslav Petr v Blízkých setkáních.
-
Host: biolog Lukáš Kratochvíl
Lukáš Kratochvíl je vedoucím Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Proč si mnozí spojují ekologii pouze s problematikou ochrany životního prostředí?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.