Evoluční biolog: Štvou mě přivolávači různých katastrof a apokalyps

10. květen 2021

„Samozřejmě, že nějaká katastrofa vždy hrozí. Je ale třeba se na to podívat s nadhledem,“ myslí si evoluční biolog Jan Zrzavý.  Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

„Jde o to si uvědomit, že každá velká věc se skládá z malých. Velká katastrofa se tak bude skládat z malých a ty budou řešitelné. Kdyby nám před dvěma lety někdo popsal, co se bude dít v letech 2020 a 2021, tak bychom propadali panice mnohem vice než teď, kdy to prožíváme,“ vysvětluje biolog.

„Katastrofy přijdou, stejně, jako nás provází celou historií, ale nesmíme se jich bát dopředu, protože zjistíme, že v nich můžeme žít. Život se nikdy nezastavil ani v dobách, u kterých nám dnes připadá, že se v nich žít nedalo, a vždycky se dalo.“

Začínáme řešit neřešitelné

Základ světa je, že se pořád mění. Naše děti budou žít ve světě, který tomu dnešnímu bude v něčem podobný a v něčem vůbec ne. Zcela unikátní a nové v historii živé přírody je, že dnes umíme změnit genom. Začínáme být schopni řešit neřešitelné problémy. Jsme blízko toho, že budeme mít možnost ovlivnit evoluci,“ uzavírá Jan Zrzavý.

Jak si poradí evoluce s etikou? Je planeta přelidněná?

autoři: Tereza Kostková , mis
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.