Politolog Petr Just: Buďme realisti. Ministr má být primárně dobrým politikem, ne super odborníkem

13. prosinec 2021

Miloš Zeman nehodlá jmenovat pirátského kandidáta Jana Lipavského ministrem zahraničí. Vadí mu nejen jeho postoje k Visegrádu a Izraeli, ale také to, že Jan Lipavský dosáhl „pouze“ bakalářského stupně vzdělání. Jaká je tedy vůbec role ministra? Měl by to být v první řadě odborník, nebo spíše schopný politik?

Před designovaným premiérem Petrem Fialou stojí nyní volba, zda čekat na výsledek kompetenční žaloby Ústavního soudu a nechat dál vládnout kabinet Andreje Babiše v demisi, nebo jmenovat novou vládu bez Jana Lipavského.

Čtěte také

Tyto dvě základní varianty můžou mít samozřejmě různé modifikace a podvarianty. Možnou variantou je i jmenování vlády tak, jak byla původně navržena. To ale vidím jako málo pravděpodobné, hodnotí situaci na české politické scéně politolog Petr Just.

Pokud by přece jenom byla jmenována nekompletní vláda, řešilo by se, kdo a na jak dlouho by post ministra zahraničí obsadil. V tomto případě je jednou z možných variant i to, že by se pan Lipavský mohl stát prvním náměstkem, a de facto by ministerstvo řídil.

Ideální rovnováha

Kdo tedy určuje, jaká má být kvalifikace ministrů? Diskuse o tom, zda má být ministr primárně politikem, nebo spíše odborníkem v dané oblasti, se vede už od 90. let, přiznává host pořadu.

Bohužel si ale pořád představujeme ideálního ministra, který bude jak politik, tak odborník. Rovnováha by skutečně byla ideální, ale buďme realisti. Nežijeme v ideálním světě. Přikláněl bych se tedy spíše k tomu, aby dotyčný ministr byl primárně politik.

Podle Petra Justa je totiž celá řada resortů poměrně široce rozkročených. Chtít tedy po ministrovi, aby byl odborníkem na všechny oblasti, je nereálné. Rolí ministra jako politického představitele resortu je v první řadě schopnost prosadit politiku vlády a daného ministerstva. Pokud tam ale bude super odborník, který nebude schopen prosadit v parlamentu podporu, pak je otázka, jestli tam není zbytečně.

Kvalifikace ministra

Důvody, které zmínil prezident Zeman pro nejmenování Jana Lipavského ministrem zahraničí jsou tedy podle politologa zástupné. Dokonce bych řekl, že jsou absurdní.

Čtěte také

Nikde totiž není uvedeno, jakou má mít ministr kvalifikaci, a už vůbec ne stupeň vzdělání. Podle vysokoškolského zákona je bakalářské vzdělání naprosto plnohodnotným vysokoškolským vzděláním.

Při obsazování vlády to tedy vůbec nehraje roli. Měli jsme ministry, kteří neměli vůbec žádné vysokoškolské vzdělání, a neznamenalo to, že by byli nekompetentními ministry. Například erudici ministra kultury Pavla Dostála, který neměl vysokoškolské vzdělání, nikdo nezpochybňoval, uzavírá Petr Just.

Další témata rozhovoru: možné scénáře vzniku nové vlády; dopady na politické prostředí; 10 let od smrti Václava Havla a jeho odkaz.

autoři: Zita Senková , Petr Just , opa
Spustit audio

Související