Politolog Jelínek: Ohýbání řádu a projevy o ničem. Koalice i opozice si nemají ohledně projednávání balíčku co vyčítat!

16. říjen 2023

Poslanecká sněmovna schválila v pátek vládní úsporný balíček, který má dostat pod kontrolu rostoucí výdaje státu a s tím i schodky ve výši stovek miliard korun. Dostála vláda svému slibu o veřejných financích? Co vypovědělo finále schvalování o parlamentarismu v České republice? A dá se vůbec hovořit o společné odpovědnosti vlády a opozice? Politolog Tomáš Jelínek ještě vysvětlí, proč na volby v Polsku hledí Evropa s obavou, a přiblíží formování vlády na Slovensku.

„Vládní úsporný balíček je z nouze ctnost. Všichni vědí, že se s veřejnými financemi musí něco dělat. Od Fialovy vlády se ale po volbách čekalo hodně, protože sama přišla s konsolidačním programem. Zaskočila ji ale mezinárodní situace, energetická krize, válka na Ukrajině, takže nakonec se konsolidační balíček skládal chaoticky na poslední chvíli,“ popisuje v pořadu Jak to vidí... politolog Lukáš Jelínek.

Přesto je podle něj stávající balíček lepší než žádný. „Otázka samozřejmě je, zda se podaří snížit rozpočtové schodky tak, jak si ministr financí Stanjura představuje. A stejně tak je otázka, na koho nejvíce konsolidační balíček dolehne.“

Nekorektní stížnosti opozice

Schvalování balíčku trvalo v Poslanecké sněmovně v poslední fázi čtyři jednací dny a ukázalo to mimo jiné i to, jak zablokovaný parlamentarismus v České republice je. „Vláda mívá tendenci prosazovat jednotlivé legislativní normy na sílu, často za porušení nebo ohnutí jednacího řádu sněmovny. A opozice neumí nic chytřejšího než neustále přistupovat k obstrukcím,“ míní politolog.

Ve skutečnosti se podle něj věcná debata o konsolidačním balíčku a jeho chybách a přednostech nevedla. „Opoziční lídři naopak vedli hodinové projevy o všem a o ničem. V takové situaci mi tedy nepřijde od opozice korektní stěžovat si na to, že nedostala prostor. Prostor jí často uzmuli její vlastní lídři. Navíc když se otevřela možnost, aby se zákony ve třetím čtení projednávaly ve středu a v pátek nejenom dopoledne, ale i odpoledne, opozice to odmítla. A v pátek 29. září, což byl pro všechny pracovní den, poslanci ani nepřišli do práce, protože to bylo mezi státním svátkem a víkendem...“

Složitá zatáčka pro vládu

O společné odpovědnosti vlády a opozice tedy nemůže být podle Jelínka v tomto případě řeč. Koalice nicméně hlasování o balíčku ustála a nyní vstupuje do druhé poloviny svého mandátu, který bude podle všeho velmi obtížný.

Čtěte také

„Koalice původně slibovala modernizaci státu, digitalizaci, cestu ke vzdělanosti... Ve skutečnosti se to ale moc nedaří a vláda to chce dohánět velkolepými marketingovými kampaněmi. Mnohem více úsilí by ale měla věnovat vysvětlování reforem obsažených v konsolidačním balíčku. Potom by možná vypadala věrohodněji. Stejně tak, kdyby šla v šetření, o kterém tolik hovoří, sama příkladem. Potom by možná lidé byli ochotnější utáhnout si opasky.“

Vláda toto ale podle Jelínka nevysvětluje a do konce volebního období už to asi ani vysvětlit nedokáže. „Teď teprve totiž začne sbírat následky způsobu přípravy a projednávání konsolidačního balíčku. Lidé teprve teď začnou zjišťovat, jak to dopadá na jejich účty a na jejich peněženky. Vybrat tuto zatáčku se sice ještě za dva roky do příštích voleb může vládě teoreticky podařit, ale možnost je spíše menší než větší,“ uzavírá Lukáš Jelínek.

Spustit audio

Související