Politolog Jelínek: Charisma nového lídra Pirátům stačit nebude. Uškodit jim může hra na vlastním písečku
Pirátská strana má nového předsedu. Ivana Bartoše v čele střídá Zdeněk Hřib, pražský náměstek pro dopravu a někdejší primátor metropole. Dostane se s novým vedením Pirátská strana z krize? Politolog Lukáš Jelínek ještě zhodnotí, kam se za 35 let dostala česká politika, a okomentuje i nejnovější návrh slovenského premiéra Roberta Fica změnit politický systém.
K záchraně Pirátů mohou podle politologa Lukáše Jelínka přispět dvě věci – volba nového vedení a stmelení strany. „Piráti pochopili, že je nutné zvolit výrazné vedení, které dokáže alespoň trochu nadchnout ještě ty pirátské voličky a voliče, kteří jsou věrni straně. Už dlouho se jim totiž drolí voličské zázemí, odpadají zejména mladší ročníky, pro něž je strana buď málo protestní, nebo se naopak věnuje tématům, která nepokládají za prioritní,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí...
Stmelit stranu
Druhá podmínka úspěchu, tedy stmelit stranu, se však Pirátům zatím příliš nedaří. Odchod ze strany po zvolení Zdeňka Hřiba předsedou už oznámila řada bývalých europoslanců nebo výrazných tváří strany. „Souvisí to s tím, že Zdeněk Hřib je zastáncem pravicového proudu, navíc má podporu členů dosavadního vedení, kteří nebyli příliš v oblibě mezi členy Pirátské strany, ať už je to Jakub Michálek nebo Mikuláš Ferjenčík,“ přibližuje politolog.
Čtěte také
Novému předsedovi rovněž body nepřidají plánované vnitřní reformy strany. „Zdeněk Hřib totiž zapomněl, že k reformám potřebuje více než těsně nadpoloviční většinu. A vzhledem k tomu, že svému nejvýraznějšímu protikandidátovi, bývalému senátoru Wagenknechtovi, proti kterému se ostře vymezoval již před fórem, nenabídl ruku ke smíru, aby ukázal ochotu stranu stmelit, mám obavy, že jakkoli na veřejnosti budou mít Piráti výrazného a sebevědomého předsedu, uvnitř se panu Hřibovi příliš dařit nebude.“
Zdeněk Hřib mimo jiné také již oznámil, že do sněmovních voleb neplánuje jít jako lídr. „Buďto to může souviset s tím, proč na předsedkyni nekandidovala ani další silná jména strany jako Olga Richtrová nebo Markéta Gregorová, které by asi snadněji získaly podporu širšího okruhu delegátů. Piráti jdou totiž do velmi nejisté bitvy, a ne každý chce u této bitvy být. Navíc někdy je lepší být jedničkou nebo dvojkou v okrese než neúspěšným kandidátem či kandidátkou na celostátní úrovni. A Zdeněk Hřib má v současnosti poměrně výrazné postavení jako náměstek pražského primátora.“
Zároveň ale podle Jelínka sedí na sudu se střelným prachem kvůli pražské dopravě. „Co chvíli slyšíme o nějakém policejním vyšetřování, proto doufám, že dobře zvážil, jestli nemá nějakého kostlivce ve skříni, kterého by proti němu politická konkurence mohla ve volbách vytáhnout.“
Převozník do lepších časů?
Zdeněk Hřib sám o sobě hovoří jako o převozníkovi, který chce stranu převézt do lepších časů. Podle politologa by ale strana spíše potřebovala silného lídra, který by nad ní vzal záštitu i v celostátní politice a dovedl ji k volbám. „Pan Hřib sice říká, že má nějaká jména, zároveň se ale chce soustředit na ekonomická témata, což nebylo u Pirátů doposud zvykem. Na Piráty by to kladlo ve volební kampani velké nároky, protože podobnými ekonomickými tématy jako oni se budou ohánět i další politické strany.“
Čtěte také
Bonusem pro Zdeňka Hřiba naopak může být, že se vyzná v komunální politice. Nabyté zkušenosti tedy může přenést i na celostátní úroveň. Problém podle Jelínka ale je, že Zdeněk Hřib je vnímán jako člověk relativně konfliktní, který ne vždy dokáže řešit problémy smírně.
Překvapivé pro některé pozorovatele bylo také to, že Piráti nevyužili příležitosti a nenasedli na vlnu integrace blízkých politických proudů tak, jako se to stalo u koalice Spolu nebo na levici u koalice Stačilo!, zejména když ve středovém prostoru leží poptávka po užší spolupráci progresivistických uskupení. Hovoří o tom Zelení i hnutí SEN 21 senátora Lásky.
„Je však vidět, že Zdeněk Hřib o něco takového nestojí. Své politické partnery vidí někde jinde a domnívá se, že Piráti dokážou ve volbách uspět sami jen se svojí vlastní značkou. Tato tendence hrát si na svém vlastním písečku ale může dlouhodobě Pirátům uškodit. Může se stát, že se ještě více marginalizují, nebo dokonce vypadnou ze sněmovny tak, jako se to v minulosti stalo podobně názorově rozštěpeným stranám, jako byli Zelení nebo Věci veřejné,“ uzavírá Lukáš Jelínek.
Související
-
Piráty opouští ‚zástupci radikální levice‘. Kolaja, Michailidu i další nesouhlasí s novým směřováním
„Strana se včera (v sobotu) vydala směrem, který mi není vlastní, a proto se naše cesty rozdělují,“ napsal v neděli Kolaja. Podobně jako on oznámili odchod na pirátském fóru i další.
-
Politolog: Debakl Pirátů? Uškodila jim nedisciplinovaná voličská základna i to, že nevolila Praha
Výsledky krajských voleb zatřásly politickou scénou. Čemu vděčí hnutí ANO za suverénní vítězství? A jaké jsou důvody fiaska Pirátské strany?
-
Komentátor Kubičko: Odchod do opozice by Pirátům prospěl. Ponížení jim vrátilo ztracený drive
Za hnusný podraz označili zástupci Pirátské strany návrh premiéra Petra Fialy odvolat z funkce Ivana Bartoše. Jaký dopad to bude mít na vládní koalici?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.