Politolog Just: Debakl Pirátů? Uškodila jim nedisciplinovaná voličská základna i to, že nevolila Praha
Výsledky krajských voleb zatřásly politickou scénou. Opoziční hnutí ANO zvítězilo v 10 ze 13 krajů a získalo 292 mandátů. Vedení Pirátské strany včetně lídra Ivana Bartoše oznámilo oproti tomu v důsledku volebního debaklu, kdy strana získala jen tři mandáty, kompletní rezignaci. Jaké jsou důvody takového fiaska? A čemu vděčí hnutí ANO za suverénní vítězství? Otázky pro politologa Petra Justa.
„Hnutí ANO zopakovalo své volební vítězství z období před čtyřmi lety, což vypovídá o tom, že zůstává i nadále nejsilnějším subjektem. Etablovalo se na všech úrovních vládnutí, včetně té krajské,“ přitakává v pořadu Jak to vidí... vedoucí Katedry politologie a anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha Petr Just.
Čtěte také
Výrazné posílení přitom politolog dává do kontextu s tím, že hnutí ANO je nyní třetím rokem v opoziční roli.
„Když si opoziční pozici budujete delší dobu, stoupá vaše síla v těch volbách, které se konají v mezidobí mezi sněmovními volbami, ať už to jsou volby krajské, komunální nebo volby do třetiny Senátu. Kopíruje to tedy podobnou situaci, jakou jsme zažili třeba v roce 2004 v případě ODS a modré vlny anebo v roce 2008 v případě ČSSD a oranžové vlny,“ vysvětluje.
Nedisciplinovaná voličská základna
Oproti tomu Pirátská strana musí vstřebat hořkou porážku. Z celkového počtu 99 krajských zastupitelů a zastupitelek zůstali Pirátům pouze tři. V důsledku toho předsednictvo strany rezignovalo. Svůj mandát nebude obhajovat ani dlouholetý lídr strany Ivan Bartoš.
Čtěte také
„Znovu se ukázalo, že Pirátům nesvědčí přílišná zaměřenost na jednu konkrétní generační skupinu, tedy na nejmladší voličstvo, které je méně voličsky disciplinované. Volební účast byla pouhých 32 %, což je zhruba polovina toho, kolik lidí chodí k volbám do Poslanecké sněmovny, a to se samozřejmě projeví zejména tím, že přijdou spíše lidé volící ty strany, které mají disciplinovanější voličskou základu, tedy třeba KSČM.“
Zároveň je ale celorepublikový pohled podle Justa ovlivněný i tím, že v krajských volbách nevolila Praha, kde jsou Piráti nejsilnější. „Kdyby volila Praha, podpora Pirátů by zřejmě překročila pětiprocentní hranici i navzdory hodnocení jejich působení na pražském magistrátu. Jde ale o čirou spekulaci. Jsme v polovině funkčního období pražského městského zastupitelstva, které hraje roli krajského zastupitelstva, takže uvidíme za dva roky, jestli Piráti pociťují odliv přízně i v Praze a my jsme svědky postupného úpadku strany, anebo je Praha pro ně tak zásadní, že je dokáže ve volbách celostátního charakteru vyšvihnout nad pět procent.“
Odchod z vlády?
Personální otřes u Pirátů by přesto neměl mít podle vyjádření představitelek a představitelů ostatních čtyř politických stran vliv na koaliční uspořádání. Na druhé straně sami Piráti zatím nevědí, kdo bude novým předsedou či předsedkyní strany.
„Není tajemstvím, že Pirátská strana je hodně rozpolcená a rozštěpená ohledně svého vztahu k vládě a k tomu, zda být, nebo nebýt její součástí. Pokud by se tedy do vedení dostali ti, kteří vládní angažmá nejvíce kritizují, není vyloučeno, že by Piráti mohli ještě před koncem funkčního období z vlády vycouvat. O náladě uvnitř pirátského celostátního fóra, které o tom bude rozhodovat, ale zatím nevíme nic bližšího, takže jde opět o spekulaci...,“ dodává Petr Just.
Související
-
Politolog: Celostátní témata se do krajských voleb propisují výrazně. Pravomoc ale krajů není velká
Politolog Lubomír Kopeček okomentuje možné dopady krajských voleb, vysvětlí fenomén koalic a rozebere jednotlivé strategie stran. Bude září testem na sněmovní volby 2025?
-
Politoložka Dvořáková: Kraje k nám mají blízko. Větší důvěru by si ale získaly lepším hospodařením
Volby do krajských zastupitelstev a někde i do Senátu se budou konat 20. a 21. září. Jak hodnotit probíhající předvolební kampaň? Půjde znovu o referendum o vládě?
-
Politolog Kopeček: Odchod z vlády? Důvody by si Piráti našli. Chtějí ale dotáhnout změny do konce
V čele Pirátské strany bude po další dva roky stát Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj. Rozhodlo tak celostátní fórum strany. Co ve volbě předsedy sehrálo největší roli?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.