Politolog Jelínek: Andrej Babiš ví, že káru neutáhne věčně. V hnutí ANO nastává dělba práce

14. únor 2024

Andrej Babiš o víkendu obhájil podle očekávání post předsedy hnutí ANO. Staronový šéf byl zvolen na další dva roky. Do jaké míry platí, že je hnutí ANO stranou jednoho muže? A jak chce hnutí ANO vyhrát volby v příštím roce? Politolog Lukáš Jelínek v audiozáznamu ještě vysvětlí, kde nejvíce chybuje vládní pětikoalice, i to, jak závažná je kauza zapomenutého milionu Petra Fialy.

„Andrej Babiš hnutí ANO vymyslel, založil a zafinancoval, což je v českém prostředí unikátní. Veškerý respekt a loajalitu členů hnutí ANO k Andreji Babišovi lze tedy chápat, protože on je skutečně otec zakladatel, ten, kdo straně vdechl život a kdo jí dopřál finanční prostředky,“ přitakává v pořadu Jak to vidí... politolog Lukáš Jelínek.

Podle něj si ale Andrej Babiš začíná uvědomovat, že „tuto káru nebude moct táhnout věčně. I kdyby stokrát měnil svůj názor a kandidoval znovu a znovu na nejrůznější pozice, potřebuje, aby hnutí začalo fungovat nejenom na centrální úrovni, ale aby bylo silnější i na krajské a komunální úrovni.“

Dělba práce

Pokud navíc bude podle Jelínka chtít hledat v rámci parlamentního spektra zajímavé koaliční partnery, potřebuje i jim nabídnout více tváří, než je ta jeho. Proto hnutí ANO už několik let sází na triumvirát Andrej Babiš, Karel Havlíček, Alena Schillerová. Andrej Babiš používá rétoriku, která oslovuje radikálně naladěné opoziční voliče. Alena Schillerová cílí na sociální sítě se svým empatickým promlouváním a snahou ukázat se jako obhájkyně zájmů nejslabších. Manažersky orientovaný Karel Havlíček má zase velmi dobré vztahy s pravicovým spektrem. Jistá dělba práce v hnutí ANO oproti minulým letům tedy přece jenom nastává.“

Čtěte také

V ostatních stranách podobný model podle politologa k vidění není. „ODS sice má různé proudy, ale nemyslím si, že by byly koordinované. Oproti tomu hnutí ANO, které se už v tuto chvíli pasuje do role všelidové strany, vsadilo na to, že se skutečně vyplatí nastavovat různé tváře a říkat různé typy sdělení na různé směry tak, aby mohlo plnit Babišovo zadání posbírat zklamané voliče vládní koalice.“

To se však podle Jelínka zatím příliš nedaří, i když hnutí ANO tvrdí opak. „Jakkoli se snaží rozprostřít nejrůznější hlasy, tak nejsilnější je pořád ten Babišův. A v okamžiku, kdy voliči vládních stran poslouchají od Andreje Babiše velmi emotivní výkřiky, podobající se rétorice Tomia Okamury, ať už se to týká Evropy, migrace, Green Dealu, války na Ukrajině, tak si nemyslím, že by to bylo něco, co by je dokázalo přilákat k hnutí ANO.“

Kobercový nálet

Stejně tak kdyby se rozhodl Andrej Babiš nabízet, že udělá to, co vláda nedokončila, neznělo by to od něj podle Jelínka příliš věrohodně. Andrej Babiš si velmi dobře uvědomuje, že záleží na tom, jakou pověst hnutí ANO má, a proto se snaží, aby to nakonec nedopadlo jenom tak, že bude soutěžit o stejný elektorát s Tomiem Okamurou, protože to by mu nepomohlo ani k jeho obrázku doma, ani v zahraničí.“

Babiš oslovuje radikálně naladěné voliče, Schillerová se ukazuje jako obhájkyně nejslabších. Havlíček má dobré vztahy s pravicovým spektrem.
Lukáš Jelínek

Strategií hnutí ANO tak i nadále bude podle slov Karla Havlíčka tzv. kobercový nálet. „Hnutí ANO nebylo snad nikdy v tak dobré kondici. Velmi dobře se dokázalo vcítit do své opoziční role včetně využívání všech opozičních nástrojů. Sledujeme dlouhé projevy jeho poslanců ve sněmovně, svolávání mimořádných schůzí ke kdejakému tématu, obstrukce, stížnosti k Ústavnímu soudu, čerstvě už hnutí ANO šermuje i referendy, aby ukázalo, že voliči by možná o věcech rozhodovali lépe. A vládní koalice často na tuto hru dost naivně naskakuje, aniž by to mělo valný význam, protože hnutí ANO chce zkrátka zahltit prostor,“ dodává Lukáš Jelínek.

Spustit audio

Související