Politolog: Chomutovská kauza je příkladem toho, že se každá politická strana dříve či později dostane do pochybných machinací

13. srpen 2024

Politolog Petr Just v rozhovoru komentuje aktuální dění v souvislostech. Popíše současnou situaci s chomutovskou kauzou, která se týká machinace s tendry, a také náladu před krajskými a senátními volbami, které se budou konat v září 2024.

Dnes, tedy v úterý 13. 8. 2024, by mělo předsednictvo hnutí ANO hlasovat o vyloučení obviněného chomutovského primátora Marka Hrabáče. Je jedním ze 14 obviněných kvůli podezření z machinací s veřejnými tendry. Soud ho ve čtvrtek 8. 8. poslal do vazby. Na seznamu obviněných je také radní Petr Bursík z ODS. Policie uvedla, že úředníci ovlivnili stavební zakázku ve prospěch svého bývalého zaměstnavatele.

Čtěte také

„Zatím máme jenom kusé informace, ale už z toho mála to vypadá na opakující se situaci. Vždy, když se odhalí podobná kauza, tak v ní figuruje skupina, jejíž součástí jsou politici z příslušné úrovně vládnutí, která rozhoduje o konkrétních zakázkách,“ vysvětluje politolog.

Stane se Hrabáč Rathem roku 2024?

„Opakuje se zde známý scénář z minulosti. Nejznámější byla kauza bývalého hejtmana Středočeského kraje – Davida Ratha. Už je to 12 let, člověk si ani neuvědomuje, jak to letí,“ přemýšlí Just.

„Nemyslím si, že by to byla kauza úplně srovnatelná, především z hlediska medializace. Bývalý hejtman Rath byl osoba velice výrazná a to celostátně, nejenom regionálně. Panu Hrabáčovi se omlouvám, ale nikdo ho v podstatě nezná mimo Ústecký kraj, který sám reprezentuje.“

Čtěte také

Otázkou zůstává, jak tato situace ovlivní celkové preference hnutí ANO. Krajské a senátní volby se konají už skoro za měsíc – 20. a 21. září 2024. „Myslím si, že celkovou náladu v celostátním rozměru to neovlivní,“ říká politolog Just.

Mluviti stříbro, mlčeti zlato

„Celá situace je ukázkou toho, že každá politická strana, která se dostane k určité úrovni vládnutí, se dříve či později do podobných machinací dostane,“ vysvětluje dál politolog.

„Mnozí politici z protikorupčních hnutí nebo stran kritizovali, zřejmě oprávněně, předchozí strany za korupční skandály. Teď je ale vidět, že se také zapojují do systému. Nechci generalizovat, ale někteří jednoduše neodolají pokušení v momentech, kdy mohou rozhodovat o zakázkách a využívat toho ve svůj prospěch.“

„Na tom se hezky ukazuje staré dobré přísloví ‚mluviti stříbro, mlčeti zlato‘,“ dodává.

Rychlé odstřihnutí

„Faktory, které ovlivňují celkové dopady kauzy, jsou, jakým způsobem se příslušná strana se situací vyrovná, jak rychle a jak razantně se s ní vyrovná. Dále také hraje roli celkový dojem,“ vysvětluje politolog.

Čtěte také

Chomutovská kauza bude mít podle Petra Justa podobný průběh jako třeba kauza Dozimetr, během které se hnutí STAN snažilo velmi rychle a razantně zareagovat vylučováním dotyčných a jejich odvoláváním z funkcí a kandidátních listin.

„To se pravděpodobně stane i teď. Problém bude stále existovat, ale odstřihnou z něj tu visačku se jménem. Tím se strana snaží uchránit svoji reputaci a odstřihnout svoje napojení,“ ukončuje myšlenku Just.

autoři: Zita Senková , Petr Just , kat
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.