Josef Baxa: David Rath je zatěžkávací zkouškou českého trestního řádu

David Rath
David Rath

Vrchní soud rozhodl o vině bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha a Kateřiny a Petra Kottových v první větvi složité korupční kauzy, od jejíhož začátku uplynulo více než sedm let. Co to vypovídá o české justici?

Případ Davida Ratha není to nejlepší vysvědčení pro českou justici, připouští v pořadu Jak to vidí soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Za rozvleklé soudní řízení může podle něj koktejl nejrůznějších příčin.

Čtěte takéRath bral v roli hejtmana úplatky. Vinni jsou Kott, Pancová i další obžalovaní, rozhodl vrchní soud

Procesní předpisy trestního řádu umožňují různé obstrukce a zdržování, takže proces nejde tou nejjednodušší a nejrychlejší cestou. Vedle toho David Rath není obyčejný bezejmenný zlodějíček. Byl velmi exponovaný v politice. To znamená, že nějakou dobu trvalo, než byl ze světa politiky vydán, aby mohl být stíhán a souzen jako jakýkoliv jiný občan,“ vysvětluje Baxa.

Rath je zatěžkávací zkouška

David Rath v probíhajícím soudním řízení podle něj využil všech možností, které mu coby obžalovanému současné procesní předpisy v rámci obhajoby poskytují. Taky skandalizuje soudce a státní zástupce.

David Rath

Když testujete most, najedete na něj s plnými nákladními auty nebo lokomotivami. Myslím, že David Rath otestoval podobu trestního řádu. Jeho případ byl jednou z největších zatěžkávacích zkoušek a ukázal, jaká slabá místa v procesním předpisu existují.“

Nesmíme zpochybňovat právo na obhajobu

Pro ty, kdo pracují na novém trestním řádu, může Rathova kauza sloužit jako inspirace, aby vzali v úvahu všechna procesní úskalí.Na druhou stranu nejsou všechny případy takovéhle,“ uvažuje Baxa.

„Bylo by velmi jednoduché, až laciné, kdyby se řeklo, že se právo na obhajobu musí omezit, protože tím obvinění pořád jenom zdržují. To nejde. To je jedno ze základních práv a musí být zachováno. Je potřeba najít rovnováhu, aby bylo právo na obhajobu zachováno a na druhé straně aby soudní řízení běželo a spělo v rozumné době ke spravedlivému výsledku.“

Další témata rozhovoru: hlasování o nedůvěře vládě; demonstrace proti vládě; odvolání Marie Benešové; neonacismus v Německu; lhostejnost jako zabiják demokracie.

Spustit audio

Související