Po stopách kalendáře. Od pozorování slunce až k atomovým hodinám
V prvním díle nového pořadu podrobně prozkoumáme zajímavou historii kalendáře. Potřeba lidí stanovit začátek a konec dne, týdne, měsíce, roku, tu byla odjakživa.
Marilyn Monroe řekla: „Byla jsem v kalendáři, ale nikdy na čas.“ Jaký je příběh vzniku kalendáře? Většina z vás už doma, v práci nebo třeba na chalupě nějaký kalendář má. Kalendář se stal naší každodenní součástí. Bez něj bychom nevěděli, kdy mají naši přátelé, kamarádi nebo třeba tchýně svátek.
Půvabné kalendáře do peněženky
Víte například, kdy poprvé se objevil malý kalendář, který se vejde do peněženky? Tenhle praktický a přitom veskrze reklamní předmět u nás objevil poprvé už v 1. pol. 19 století.
Od pozorování slunce k atomovým hodinám
Od pozorování přírodních jevů a odhadování času od slunce, měsíce nebo hvězd jsme se posunuli téměř k dokonalosti. Atomové hodiny mají takovou přesnost, že se se skutečností rozcházejí maximálně o sekundu za 158 milionů let. Přesto i dnes mnoho vědců přichází s dalšími a dalšími návrhy, jak ten současný kalendář vylepšit.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Meteor o vánočním počasí, tajemství času a osmi jazycích chobotnice
01:30 Co je to čas? 19:15 Katastrofální smog v Londýně 24:00 Bude na Vánoce sníh? 34:25 Má chobotnice osm jazyků? 41:43 Proč není lední medvěd vidět termokamerou?
-
Meteor o času, duhové čokoládě a keramickém motoru
01:18 Co je to čas? 11:40 Česká lochneska 18:20 Přechod Merkuru před Sluncem 23:46 Ryby, které nejde vyfotit 33:13 Duhová čokoláda 43:00 Může fungovat keramický motor?
-
Michal Horáček listoval nejen Českým kalendářem
Sobotní Tobogan byl plný podmanivých textů a krásné muziky. Lenka Nová, František Segrado a Věra Nerušilová doplnili textaře Michala Horáčka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.