Papír. Náš nenahraditelný společník
Historie papíru se začala psát před pěti tisíci lety ve starověkém Egyptě na stébla šáchoru papírodárného. Křehké listy uchovávané ve svitcích známe jako papyrus. Mezičlánkem byl pergamen, objevený ve 3. století n. l. v řeckém Pergamonu, vyráběný náročným způsobem ze zvířecích kůží. Kolébkou papíru, nejpodobnějšímu tomu, jaký používáme dnes, byla Čína. Jejím pravděpodobným vynálezcem pak ministr orby Cchaj Lun, který v roce 105 n. l. přišel na to, že může vzniknout recyklací.
V hmoždíři roztloukl staré látky, zbytky konopí, rybářské sítě a kůru morušovníku, jemnou kaši rozetřel na bambusovou rohož a výsledný plát papírové hmoty sušil a lisoval. Přestože dnes mohou mnozí vnímat papír jako zastaralé médium, psát na něj nebo z něj číst zůstává nenahraditelným zážitkem.
Související
-
Johannes Gutenberg. Jeho převratná nová technologie přinesla renesanci i náboženskou reformaci
Johannes Gutenberg zemřel 3. února 1468. Díky jeho převratné nové technologii vznikla první tištěná kniha, čímž zahájil novou éru sdílení informací.
-
Daguerrotypie. Zájemci o portrét byli upnuti do držáků, aby na snímku nebyli rozmazaní
Francouzská akademie věd v Paříži oznámila objev daguerrotypie 9. ledna 1839. Fotografický proces vynalezl Louis Daguerre. Expozice se pohybovala od pěti do třiceti minut.
-
287. schůzka: Kronika trojanská aneb Počátkové kněhtisku v Království českém
„I když nové věci často zatlačují ty staré, stává se přesto, že jsou velice zajímavé. Není proto dobré na ně zapomínat.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.