Johannes Gutenberg. Jeho převratná nová technologie přinesla renesanci i náboženskou reformaci
Vynálezce knihtisku Johannes Gutenberg zemřel 3. února 1468. Od konce 17. století je jeho hrob neznámý, protože františkánský kostel v Mohuči, kde našel místo posledního odpočinku, lehl popelem. Mohlo by se zdát, že tím jeho příběh končí, ale opak je pravdou. Díky jeho převratné nové technologii vznikla první tištěná kniha, čímž zahájil novou éru sdílení informací. Objev měl obrovský dopad na další lidské dějiny, jak z hlediska kulturního, tak sociálního.
Příchod renesance, náboženské reformace a humanistického hnutí by bez něj byly nemyslitelné. Odkaz Johanna Gutenberga je stále živý – v každé knize, v novinách či časopisech, na internetu. Jeho vynález nás stále spojuje s minulostí a zároveň nás vede do budoucnosti.
Související
-
287. schůzka: Kronika trojanská aneb Počátkové kněhtisku v Království českém
„I když nové věci často zatlačují ty staré, stává se přesto, že jsou velice zajímavé. Není proto dobré na ně zapomínat.“
-
Víte, kdo je nejúspěšnějším českým autorem? Expedice do světa i historie knih
„Na počátku všeho bylo slovo,“ stojí v Bibli. A právě ono slovo stojí i na počátku jakékoli knihy. Odkud se vzal papír? A stál za první papírnou v Česku Karel IV.?
-
Braillovo písmo. Binární kód netradičně využitý mimo svět počítačů
Speciální druh písma pro slabozraké a nevidomé funguje na principu plastických bodů, které čtenář vnímá hmatem. Vynalezl ho učitel gramatiky, matematiky a hudby.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.