Petřínská rozhledna. Pražskou Eiffelovku chtěl Hitler zbourat
Její výstavba začala 16. března 1891. Myšlenka jejího vzniku je ale ještě o dva roky starší. Zrodila se při návratu členů Klubu českých turistů ze Světové výstavy v Paříži. „Proč by i Praha nemohla mít svou Eiffelovku?“ ptali se.
Družstvo pro výstavbu rozhledny založila skupina nadšenců v čele s doktorem Kurzem a architektem Pasovským. S velkým zápalem zabezpečili finance, pozemek, firmy zajišťující výstavbu i přízeň radních a veřejnosti.
Proto mohla být 20. srpna 1891 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy slavnostně otevřena Petřínská rozhledna. Nezničily ji ani dějinné události ani dva požáry. Dokonce ani to, že si Adolf Hitler přál, aby ji zbourali.
A tak dodnes hrdě stojí na svém místě jako jedna z nejromantičtějších a nejnavštěvovanějších pražských památek. V místech, kam se dostanete lanovkou a kde „Láska je láska“.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Eiffelovka
Jedna z nejznámějších a nejnavštěvovanějších staveb světa byla postavena pro Světovou výstavu, která se konala v Paříži roku 1889, u příležitosti stého výročí Velké...
-
Eiffelova věž. Ikona, která navždy změnila panorama Paříže
Dnes si připomínáme stavbu, která vnesla to architektury nový prvek technických staveb ve veřejném prostoru. Svého času obdivovaná i zatracovaná nejvyšší stavba na světě.
-
Co vám film Monstrum neřekl o Stalinově pomníku a jeho tvůrci
Kde měl původně pomník stát? Proč to byl omyl od samého začátku? Co se mělo se sochami stát po likvidaci pomníku? A co mělo stát místo něj?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.