Eiffelova věž. Ikona, která navždy změnila panorama Paříže
Dnes si připomínáme stavbu, která vnesla to architektury nový prvek technických staveb ve veřejném prostoru. Jako součást světové výstavy v Paříži byla jejími návštěvníky obdivovaná, ale obyvateli Paříže z počátku zatracovaná. Ať jste totiž v Paříži kdekoli, při výhledu ji máte stále před očima. Svého času to byla nejvyšší stavba na světě a tento primát si udržela dlouhých 41 let, než ji překonal Chrysler Building v New Yorku.
Dnes už si bez ní Paříž nedokážeme představit, ale původně měla stát na svém místě jenom dvacet let. Naštěstí se díky rozvoji telegrafu a rozhlasu stala strategickým objektem. Několikrát během svého 132 letého života ale měla na mále.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Eiffelovka
Jedna z nejznámějších a nejnavštěvovanějších staveb světa byla postavena pro Světovou výstavu, která se konala v Paříži roku 1889, u příležitosti stého výročí Velké...
-
Petřínská rozhledna. Pražskou Eiffelovku chtěl Hitler zbourat
Její výstavba začala 16. března 1891. Myšlenka jejího vzniku je ale ještě o dva roky starší.
-
Thonetka
Proslulá židle z ohýbaného dřeva vznikala na Moravě. A traduje se o ní, že je takřka nezničitelná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.