Eiffelova věž. Ikona, která navždy změnila panorama Paříže

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eiffelova věž a Zahrady Trocadéro v Paříži

Dnes si připomeneme Eiffelovu věž, stavbu, která vnesla to architektury nový prvek technických staveb ve veřejném prostoru. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas. Napsal Ondřej David.

Eiffelova věž byla součástí světové výstavy v Paříži, byla jejími návštěvníky obdivovaná, ale obyvateli Paříže z počátku zatracovaná. Ať jste v Paříži kdekoli, při výhledu ji totiž máte stále před očima.

Eiffelovka měla původně stát jen dvacet let

Paříž – Most invalidů a Eiffelova věž

Svého času to byla nejvyšší stavba na světě a tento primát si udržela dlouhých 41 let, než ji překonal Chrysler Building v New Yorku.

Dnes už si bez ní Paříž nedokážeme představit, ale původně měla stát na svém místě jenom dvacet let. Naštěstí se díky rozvoji telegrafu a rozhlasu stala strategickým objektem. Několikrát během svého 132 letého života ale měla na mále.

Další Příběhy z kalendáře patří vynálezci, po kterém je pojmenovaná slavná cena.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související