Pavel Kosatík: Sidonie Nádherná byla objekt touhy i fatální žena. Šlechtična navzdory době
Svátek 1. máje bývá připomínán jako Svátek práce. Je to ale taky lásky čas. Pavel Kosatík při té příležitosti připomněl osud jedné velké platonické lásky umělců 1. poloviny 20. století.
„Sidonie Nádherná byla fatální žena své doby. Především tedy prvních 30. až 40. let 20. století,“ říká v pořadu Jak to vidí… publicista Pavel Kosatík. „Točili se kolem ní nejzajímavější muži její doby. Básník Rilke, kritik a publicista Karl Kraus, grafik Max Švabinský a mnoho dalších.“
„Všichni se strašně moc snažili z lásky k ní. V 99 % platonické lásky. Ona prostě byla velkou kulturní ovlivňovačkou své doby,“ připomíná Kosatík. „Zároveň ale, což je zvláštní, to byla žena ze zanikající společenské třídy. Byla to šlechtična.“
Šlechtična navzdory době
„Rodina Nádherných ale vstoupila do šlechtického stavu nedlouho předtím. Oni nebyli tradiční nobilitou po staletí, ale zbohatli a získali titul až v 19. století. A ona se snažila dostát tomuto svému společenskému statutu v době, kdy už se společnost vyvíjela úplně jiným směrem.“
„Mluvím o době pozemkové reformy, na který ona například velmi tvrdě doplatila. Mluvím o druhé světové válce, kdy celé území Sedlčanska obsadila vojska SS, učinila z něj výcvikový prostor a ona se musela ze svého zámku ve Vrchotových Janovicích uklidit.“
„A o éře komunismu nebudu mluvit už vůbec. Protože ta ji doslova zabila. Komunisti ji vyhnali a ona v roce 1950 zemřela v Londýně,“ popisuje host Zity Senkové na Dvojce.
Ze vztahu prchala
„Její výjimečné postavení, i když bylo muži kolem ní respektované, nebylo v žádném případě rovnostářské. Třeba i její manžel Karl Kraus, ji miloval tak, že od ní chtěl, aby mu opisovala jeho texty, kde ji opěvoval.“
„Kraus byl velký literát, dříč. Vykonal pro lidi neskutečně mnoho. Ale když žil ve vztahu, tak i když se považoval za feministu, tu partnerku strašlivým způsobem ovládal. A proto ona z toho vztahu prchala. Z pudu sebezáchovy,“ vysvětluje Kosatík. „Ten vztah nebyl fifty fifty.“
„Ona byla objektem mužské touhy. A ta mužská touha v Krausově hlavě byla zcela nadřazena tomu, co by eventuálně mohla prožívat žena. Takže vyrovnané vztahy to nebyly ani u těch nejlepších lidí té doby. Ne od nás moc vzdálené. To mě na tom přišlo zajímavé a malinko mě to zklamalo.“
Související
-
Aneta Langerová hraje Sidonii Nádhernou. „Režisér mě donutil chovat se jako střeštiprdlo“
Společně s Martou Kubišovou hraje v muzikálu Touha jménem Einodis. „Je to něco úplně nového. Jný druh hudby, jiný žánr. Tak trochu divadlo.“
-
Lepší by bylo asi zemřít! Osudové ženy: emancipovaná baronka Sidonie Nádherná
Pobláznila nejednoho muže. Setkala se s Rilkem, Rodinem, Švabinským, Krausem. Také ale zažila svět, ve kterém se rozpadaly tradiční hodnoty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.