Pamatuju si pohřeb Masaryka, setkání s Benešem i mobilizaci, vzpomíná Jiří Suchý na klíčové okamžiky naší republiky
Narodil se ještě za vlády Tomáše Garriguea Masaryka a s naší zemí prožil všechny její klíčové okamžiky. Hudebník, grafik a divadelní principál vzpomíná na let let.
„Rok 1948 byl lehce pochmurný, protože tady vzniklo něco, co jsem nečekal,“ rozvzpomíná se Jiří Suchý v rozhovoru s Jiřím Holoubkem na Dvojce. „Pozoroval jsem z okna, jak na ulicích stáli policajti s flintama na zádech. Vyšel jsem na Náměstí republiky a tam stál kulomet.“
„A já si říkal: Proboha, kde to jsme? Tentokrát nepřijeli Němci nás tady zastrašit. To si dělají lidi mezi sebou. No, zamotalo mně to hlavu a tehdy jsem pochopil, že ta pravda je ne za tím kulometem, ale před ním.“
Potkal se s T. G. M. nebo Eduardem Benešem? Co pro něj znamená slovo republika? Jaký pro něj byl rok 1948, rok 1968 nebo normalizace? A co považuje za hit století?
Související
-
Karel Gott: Jiří Suchý dokázal od začátku kariéry strhnout lidi upřímností projevu a vtipnými texty
V dalším dílu svého pořadu se Karel Gott věnoval renesančnímu umělci Jiřímu Suchému.
-
Beznadějně vyprodaný Tobogan k šedesátinám Semaforu
Šedesátiny Semaforu oslavil Tobogan přímo v Divadle Semafor. S Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou a výkonným ředitelem divadla Jiřím Svobodou. Moderuje Aleš Cibulka.
-
Vulgarismy? Tu a tam použiju něco, čemu Zdeněk Svěrák říká šrapnel, prozrazuje Jiří Suchý
V Den Semaforu na Dvojce si Jiří Suchý, „neklasický klasik“, sršící neuvěřitelnou energií a nápady, a muž, jehož jméno je synonymem Semaforu, povídal s Marií Retkovou.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.