Ořešák a ořechy

26. září 2012

V našich větších zahradách, také v parcích a v některých stromořadích, např. v teplejší jižní Moravě, se setkáváme se vzrostlými stromy.

Dominantní ořešáky

Je to ořešák královský (Juglans regia), jež má na 30 lidových názvů, třeba chřapáč, kamenáč, papírák, křapák, vlašák, také strom šlechtický. Je-li v dobrých pěstitelských podmínkách, tak dorůstá až do 30metrové výšky a velké rozložitosti.

Léčivost ořešáků

Léčivé na něm jsou především listy a plody. Pod stromy mohou růst jen málokteré rostliny, neboť za deště se z listů ořešáku vymývá éterický juglon, který omezuje růst mnohých jiných rostlin.
Juglon odpuzuje plísně, využívá se k léčení kožních ekzémů, průjmů, zánětů v ústech, krku a v očích.
Opadanými vyluhovanými listy se barví látky a vlna do béžové až hnědé barvy.

Nemoci ořešáků

Ořešáky královský (vlevo) a černý (vpravo)

Obaly plodů i listy, zejména v dolních partiích koruny, trpí hnědnutím a bakteriální skvrnitostí. Hlavními škůdci jsou vlnovníci: způsobují bradavčitost listů i rubiny plodů, další škůdci způsobují plstnatost listů, což jsou vlnovníci ořešákoví. Choroby i škůdce je možné omezit a zlikvidovat včasnými chemickými postřiky aspoň v dolních partiích stromů.

Spadané listí

Po prvních mrazících i málo pod nulou rychle opadají listy. Jsou upotřebitelné ještě jako léčivka, ale dávají se i do kompostů: je třeba je namíchat s trojnásobným objemem jiné zelené hmoty, jako je listí, tráva, plevely a podobně.

autor: Stanislav Peleška
Spustit audio