Opatření. Komedie o pátrání zodpovědného ajťáka po cestovatelce ztracené během couchsurfingu

23. červenec 2022

Hrdiny příběhu jsou ajťák Marek a jeho kamarádka cestovatelka Sabina. Kvůli její dobrodružné povaze mezi sebou uzavřeli jakousi bezpečnostní úmluvu. Sabina posílá každý den Markovi zprávu a fotografii místa, kde se nachází. Jenže najednou o sobě nedá vědět. Mladý muž, zvyklý trávit nekonečné hodiny u počítače, zneklidní a vydá se bývalou spolužačku hledat... Malá rozhlasová road movie o fenoménu CouchSurfingu se odehrává v několika evropských městech.

Osoby a obsazení: Marek (David Macháček), Kryštof (Tomáš Žilinský), Sabina (Annette Nesvadbová), Žena (Ivana Hloužková), Muž (Jan Lepšík), Inke (Tereza Groszmanová), Kamila (Barbora Nesvadbová), David (Zbyšek Humpolec)
Napsala: Žaneta Caletková
Dramaturgie: Hana Hložková
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Hudba: Martin Kyšperský
Režie: Radim Nejedlý
Natočeno: v roce 2017

CouchSurfing nabízí bezplatné ubytování turistům v soukromí domů a bytů, kde jejich majitelé normálně žijí. Nevěnuje se mu jen nadšená cestovatelka Sabina, ale z donucení i její kamarád Marek. A to jako pronajímatel i turista.

Zatímco se totiž seznamuje s novými, někdy velmi zvláštními, lidmi a jejich zvyklostmi, a den za dnem putuje po místech, kde by mohl najít nějakou stopu, vedoucí k Sabině, do jeho bytu se dočasně nastěhoval jeho bratr Kryštof, aby se postaral o Markovu kočku.

Jenže svérázný mladík a náruživý počítačový hráč je na rozdíl od bratra v otázkách sociálních vztahů mnohem aktivnější a v bytě pořádá hlučné večírky. V inscenaci o studujících a čerstvých absolventech účinkují mladí herci uherskohradišťských a brněnských jevišť, hudbu složil lídr kapely Květy Martin Kyšperský.

Žaneta Caletková

O autorce

Žaneta Caletková ještě jako studentka natočila amatérský celovečerní film Aground (Na dně), ve kterém se představila jako scenáristka, režisérka, kameramanka a střihačka. Realizovala videoklipy pro kapely Side Effect a Jenprotendnešnídenband, spolupracovala s Farním divadlem Simsala Bim Slavkov u Brna apod. Do rozhlasu začala přispívat převážně v rámci brněnského literárně-publicistického magazínu Zelný rynk. Pro Dvojku natočila autorský dokument Chci být tím, čím jsem aneb O muži v ženském těle.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Žaneta Caletková , Hana Hložková
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...