Zpátky na svobodě a O muži v ženském těle. Dva studentské dokumenty o různých podobách životní (ne)svobody
Tentokrát jsme v programové řadě dokument vybrali k poslechu dva dokumenty studentů oboru Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika na Divadelní fakultě JAMU v Brně. Ta vychováná nadějné a nové autory, potenciální i rozhlasové tvůrce.
Na Divadelní fakultě JAMU v Brně studují obor Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika. Jsou to nadějní a noví autoři, potenciální i rozhlasový tvůrci. Poslechněte si jejich práci.
Jakub Votýpka: Zpátky na svobodě aneb Portrét kdysi nadějného člověka
Příběh Martina Horáka. Kdysi nadějný student se po smrti otce a staršího bratra stal beznadějným případem. Po rvačkách a neúspěších ho vyhodili ze školy. Začal vařit pervitin. Stal se na něm závislý. Nakonec se kvůli řízení automobilu v opilosti dostal do vězení.
Sestra ho odepsala, matka situaci psychicky nezvládla a přestala ho navštěvovat. Martin sice ve vězení zase někomu rozbil hlavu, ale už podruhé v životě prý proto, že se bránil ponížení. Kvůli jinak vzornému chování mu byl nakonec trest zkrácen, a on se už těší na svobodu.
Žaneta Caletková: Chci být tím, čím jsem aneb O muži v ženském těle
Časosběrný dokument sleduje mladého Dannyho, který prochází proměnou z dívky v chlapce. Danny je zachycený nejprve v optimistické fázi svého rozhodnutí a prvního období proměny. Pak se ale objeví psychické obtíže, problémy s okolím (spolužáky, učiteli) a nakonec nechuť vůbec komunikovat.
Dokument může sloužit jako memento. Formou konkrétního příběhu upozorňuje na mimořádnou náročnost, rizikovost podobného rozhodnutí ke změně pohlaví.
Má potenciál varovat případné další mladistvé zájemce, kteří mohou být vedeni spíše zmatkem a iluzemi než důkladnou informovaností a zralou úvahou. Jedná se o poctivé vyprávění zvláštního a zajímavého individuálního osudu, a to i s detaily, o kterých běžně neslýcháme.
Dramaturgie Alena Blažejovská, režie Radim Nejedlý. Vyrobila Tvůrčí skupina Regiony v Brně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová